+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Makrakanta cinsiyet ayrımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Makrakanta cinsiyet ayrımı
  Makrakanta cinsiyet ayrımı hakkında bilgi


  Latince Adı: Botia macracantha

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

  Davranış Biçimi: Afresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin kuyruk yüzgeçleri içe doğru kıvrıktır.

  Yüzme Seviyesi: Dip ve orta seviye

  Üreme: Düz yumurta döker, üretilmesi zordur.

  Sıcaklık: 25 - 27 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 14 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt

  Su Sertliği: Yumuşak

  pH: 7

  Genel Yorum: Genelde 10 yıl yaşarlar.20 yılı aşan örneklerine de rastlanmıştır.


  makrakanta.jpg
  Aktavist Yorumları: 1) Neon tetralarımın akvaryumundaki, salyangozlardan kurtulmak için aldım. Bir haftada salyangoz kalmadı. İki aydır akvaryumda en ufak bir sorun çıkarmadı. Neon gibi küçük balıklara bile zarar vermeyecek kadar barışçıl. Sorunu çok utangaç ve uyuşuk olması bütün gün bir köşede yan gelip yatıyor, abartı değil gerçekten yan gelip yatıyor.

  2) 5 adet makrakantam var ve uzun süredir besliyorum. Birçok kere tür değişikliğine gittim, sadece makrakantalar sabit kaldı. Çok güzel görünümlü, haylaz ve hareketli balıklardır. Diğer türlere zarar verdiğine rastlamadım. Beyaz Benek ile karıştırılan ve çöpçü türlerinde görülen Odin denen bir hastalığa karşı hassastırlar. Tedavisi Oodinopur denen ilaçla yapılmalıdır. Mümkün olduğunca büyük boyda alınmalıdır, ama büyüğünü bulmak zordur. Akvaryuma alışana kadar uzun sürelerle saklanırlar.

  3) Eğer akvaryumda istemediğiniz kadar salyangoz varsa mutlaka besleyin;çünkü bunlar tam bir salyangoz avcısı.

  4) Makrankanta balığını yaklaşık oniki seneden beri besliyorum,sadece bir kere yumurta döktüler.Erkek makrakantanın uyuşmazsızlığı nedeniyle yumurtalar döllenmedi ve yumurtalar bozuldu.Size tavsiyem makrakantaları büyük akvaryumda besliyelim.Böylece onların ortamlarını sağlamak daha kolay olur ve koloniler kurarak yumurtlamalarını kolaylaştırmış olursunuz.

  5) Arkadaşlar makrakantalar iyi bir salyangoz yiyicidir. Aç bırakılmasını kesinlikle önermem. En az 6 adet olmalıdır. Ayrıca saklanacakları alanlar muhakkak olmalı. Akvaryumda üreme olasılığı yoktur. Çünkü yağmur mevsiminde yumurta dökerler. Tüm akvaristlere öneririm.

  6) Bence mükemmel bir balıktır.Benim akvaryumumda gayet sakinler.Discuslarlada iyi geçiniyorlar.Herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim

  7) Söylendiği gibi hassas balıklardır. Isı farklılıklarından çabuk etkilenirler. Bence en büyük özelliği özel diş yapısıdır. Elinizi ısırdığında sızlatacak kadar acı verir. Cama yapıştırdığınız tablet yemi yerken ya da vatozlar için konmuş salatalığı dişlerken "çıt çıt" diye diş sesini çok rahatlıkla duyarsınız. Barışcıl baliklardır. Karma akvaryumlarda rahatlıkla beslendikleri gördüm. Ben de besliyorum. Her türlü yemi severe yerler.Her türlü yemi severek yerler. Kurutulmuş yem, pul yem, canlı yem ve hatta Chiclidlere verilen kraker yemleri bile. Besin zincirinde salyangozlar olduğu yetiştiriciler tarafından söylenir. Benim akvaryumumda 27 elma salyangozuna karşılık bir makrakanta bulunmakta. Ama henüz hiç birisi saldırıya uğramadı. Beslenmesinden zevk duyulacak bir balık. Saygılar

  8) Harika balıklar. Kesinlikle birden fazla beslenmeliler. Japonlara karşı başta agresiflerdi. Şimdi rahat rahat yüzüyorlar.

  9) Beyaz beneğe karşı çok dirençsizler. İlk aldığınızda veya ısı değişimlerinde erken müdehale için iyi gözlemlemek gerekir.

  10) Discuslarla uyumlu bir balıktır. Ben discusların içinde 3 tane besliyorum. İlk anlarda biraz agresifleşirler, alıştıktan sonra gayet uyumludurlar.

  11) Makrakantalar oldukça barışçıl, sakin ve kolay bakılabilecek bir türdür. Üstelik çok büyük boylara ulaşabilir. Bulunması da artık çok kolay. Yeni başlayanlar için pek tavsiye etmem. Çünkü üretimi zordur. Fakat sadece beslemek için alınırsa, çok rahat bakılabilecek bir türdür.

  12) Makrakanta balıkları çok güzel görünümlü balıklardır; ancak kendi türünden olmayan balıklara karşı hiç iyi değillerdir. Japon balıklarına saldırarak, onların kuyruklarını yiyip öldürebilirler. Çok hareketli balıklardır, en ufak dokunuşta karşıdan karşıya fırlayabilirler
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünya üzerin de milyonlarca balık türü bulunmaktadır.i bu balık türlerinden hepsi birbirlerinden farklı renk ve şekillere sahiptirler. Makrakanta da bir balık türüdür ve bu balık türün de cinsiyet ayrımı yapılırken şuna dikkat edilir. erkekler de kuyruk yüzgeci içe doğru kıvrıktır.
+ Yorum Gönder


makrakanta cinsiyet ayrımı,  makrakanta,  makrakanta üreme,  makrakanta cinsiyet,  makrakanta dişi erkek ayrımı,  makrakanta balığı cinsiyet ayrımı