+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Cikletlere verilecek yemler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cikletlere verilecek yemler
  Cikletlere verilecek yemler hakkında bilgi
  Sizlerinde bildiği gibi balıklarımızın gelişimi için canlı yemlerin yeri çok fazla; özellikle de cichlid gibi yırtıcı balıklar için.Toprak solucanları, haşlamlılar(infusoria), tekerlek hayvancıkları, yuvarlak kurtlar, beyaz kurtlar, kırmızı kurtlar, mikrokurtlar, artemia salina, dere bitleri, su pireleri, su bitleri ve lavraları, tespih böcekleri, sinek kurtçukları, kırmızı sinek larvaları, siyah sinek larvaları, cam sineği larvaları, bazı böcek larvaları ve bazı böcekler(birgün sineği=ephemera larvası, küçük kızböceği=lests,odonata larvası, büyük kızböceği=aeschna larvasi, taş sineği=plecoptera larvası) gibi canlılar balıklarımızın doğal ortamda bulabildiği besin canlılarıdır.Bunların dışında bazı küçük balıklar veya balık yavruları da besin ihtiyaçlarını karşılar.Bu yüzden yaşama ortamlarını bizlerin sınırladığı akvaryum balıklarımız için bu besinlerden yararlanmalarını sağlamak bizlerin elinde.

  yemler.jpg
  Kendi evlerimizde yada bürolarımızda hobi edindiğimiz akvaryum balıklarımız için satılan kuru yemler gereken besinleri onlara sağlayabilirler; yalnız canlı yemler kadar değil daha doğrusu canlı yemlerin yerlerini tutamazlar.Aslına bakarsanız en doğrusu hepsini birlikte kullanmaktır.Cichlidler ve diğer balıkların birçoğu, protein ihtiyacının büyük bir bölümünü canlı yemlerden sağlar.Tabiki kuru yem de verilmesi gerekir fakat devamlı olarak verilen kuru yemler balıklarınızı bıktırır.Hatta bazen bu yüzdendir; bir süre sonra o yemleri yemediğini görebilirsiniz bunu önlemek için kullandığınız yem çeşidi birden fazla olmalıdır.Bu çeşitlerin içerisinde mutlaka ama mutlaka canlı yemler ve de bitkisel yemler bulundurmalısınız.

  Toprak Solucanları

  Toprak solucanları balıklarımız için çok iyi besin hayyvanlarıdır, özelliklede cichlid gibi yırtıcı balıklar için.Toprak solucanlarını konu almamın en büyük diğer sebepleri ise çok kolay bulabileceğimiz bir tür olması ile beraber, kültür ortamını da elde edebilmemizin o kadar kolay olmasıdır.

  Toprak Solucanları Çiftliği

  Bana göre hiç birşey, balıklarımız için gerekli olan canlı yemlerini kendimizin üretmesi gibi eğlenceli olamaz: Öncelikle, bildiğimiz limon kasalarindan bir tane bulun.Kasanın iç zeminini dökülmüş ağaç yapraklarıyla yükseklik 10 cm oluncaya kadar kaplayın, üzerlerine toprak ilave edin( 10 cm kadar ).Toprağı biraz daha çürükçül hale getirmek için akvaryumcudan 250.000 TL lik(bu kadarı yeterli) canlı kurt alıp kaynar suda hepsinin ölmelerini bekledikten sonra çiftliğinize o su ile beraber ekleyin.Daha sonrada şöyle bir-iki avuç(7-8 tane) kadar toprak solucanı koyun.En son olarak tekrar toprakla üstünü kapatın, kimse görmesin.Sonuç olarak çiftliğimiz hazır( yemek tarifi gibi değil mi? ).Bu çiftliği bahçenizde bir yere koyun, hergün nemli kalmasını sağlayın(su dökün; ama çok fazla değil).Bu çiftlikten çok uzun süreli olarak faydalanabilirsiniz.Eğer solucanlarınız biterse tekrar solucan bulup çiftliğinizde yetiştirmeye devam edin.2 gün kadar bekledikten sonra sabırsızlıkla balıklarınıza vermek için çiftliğinizden aldığınız toprak solucanlarını balıklarınıza vermeden önce ısıtılmıs bir ortamda(sünger kağitları üzerinde olabilir) 5-10 dk bekletmeniz gerekir.Buradaki amaç toprak solucanının bağırsağının boşaltılmasıdır.Sonrada bu solucanı güzelce bir banyo(kaynatılıp, soğutulmaya bırakılan temiz ılık bir su içerisinde) yaptırıp 2-3 günde bir her balığa 2 küçük parçacık(boyut göstermek gerekirse '| |'bu iki çizgi arası kadar) halinde 5 cm veya 5 cmden daha büyük balıklarınıza afiyetle sunabilirsiniz.

  İşte Bu Çok Önemli: Sevgili arkadaşlar, yukarıda da okuduğunuz 'devamlı olarak kuru yemler verilmemesi gerektiği' gibi canlı yemler için de aynı şey geçerlidir.Devamlı olarak verilen canlı yemler balıklarınızı kuru yemler kadar bıktırmaz fakat onların hırçın(saldırgan) olmalarına neden olur.Nasıl hırçın? Şöyle: aç kaldıklarında birbirlerine saldırmaları kadar hırçın.Bunu istemezsiniz değil mi?Eğer gerçekten istemiyorsanız kuru yemlerinizden, bitkisel yemlerinizden ve canlı yemlerinizden çesit olarak hepsinden ikram etmelisiniz.Bu balıklarınızın tüm besin ihtiyaçlarini karşılayacak ve gelişimini, her ne kadar doğal ortamındaki kadar olmasada, en üst düzeyde olmasını sağlayacaktır.

  Kesinlikle akvaryumunuza, hiçbir yemden yığınla atmayın.En doğru yemleme tekniği: ufak parçalarla balıklarınızın bitirip yuttuğunu görerek kısa zaman aralıklarıyla beraber 6-7 dk içerisinde yem verme işini bitirmektir(Tabi ki bu süre akvaryumunuzdaki balık sayısına göre değişir).Yığınla atılan yemler akvaryum zemininde birikme yapar ve buda parazit hastalıklarına neden olur.Aynı zamanda balığınızın sürekli başka bir yemi hedef almasıyla ağzındakini tükürmsine neden olur.

  Balıklara canlıyem verilirken unutulmaması gereken konu balıkların beslenme ağırlıklarıdır. Hiçbir balık sadece bitkisel veya sadece hayvansal gıdalarla beslenemez. Ama bu hayvansal gıdalarla beslenmesi gereken balıkları sadece bitkisel gıdalarla beslemek veya tam tersini yapmak çok yanlıştır. Bu yüzden balıkların beslenme alışkanlıklarına göre bu canlıyemlerin verilme aralıkları belirlenmeledir.

  Hayvansal gıda ağırlıklı beslenen balıklara hergün günde 1 öğün, bitkisel gıda ağırlıklı beslenen balıklara ise haftada en fazla 3 gün günde 1 öğün olmak üzere canlı yem verilmesi hem balıkların gelişimi hemde kondisyonları için çok iyi olacaktır
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ciklet balıkları da akvaryumda kullanılmakta olan balıklardan biridir. bu balıklarda canlı oldukları için besine ihtiyaç duyarlar. ancak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır ve bunlardan biri de ciklet balıkları gibi bazı balıkların canlı yeme ihtiyaç duyduklarıdır. bu yüzden yapılması gereken ciklet balıklarına küçük canlılardan oluşan yemler vermek.
 3. Ziyaretçi
  Soluncanlari canli olarakmi baliklara vermek gerekir tesekkurler
 4. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Soluncanlari canli olarakmi baliklara vermek gerekir tesekkurler
  her türlüde vere bilirsiniz ister ölü ister canlı

+ Yorum Gönder


ciklet balığı yemleri,  ciklet yemi,  balık yemi,  tetra bits,  çiklet yemleri,  ciklet balığı yemi