+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Yumurta sarısının balıklar için önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yumurta sarısının balıklar için önemi
  Yumurta sarısının balıklar için önemi hakkında bilgi
  Yumurta sarısının, mineral ve vitamin içeriklerine bir göz atalım. Beyazı ve sarısı arasında çok farklılıklar vardır. Yumurtanın sarısı hem minarelce, hemde vitamince beyazından üstündür.

  Yumurta sarısının, mineral ve vitamin içeriklerine bir göz atalım. Beyazı ve sarısı arasında çok farklılıklar vardır. Yumurtanın sarısı hem minarelce, hemde vitamince beyazından üstündür.
  Yumurtanın sarısı, D vitamini sağlayan bir kaç besinden birisidir. Sarısı, beyazına oranla daha fazla demir, yağ ve protein içermektedir. Yumurtanın sarısında bulunan demir, büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunma rolüde üstlenir. Aşağıdaki tabloda, mineral ve vitaminler ayrı ayrı gösterilmiştir.
  yumurta-sar-s-n-n-bal-klar-i-in-nemi1.png

  İlk 2-3 gün yumurta sarısı ile beslenen yavrular artemia yiyecek boya rahatlıkla ulaşıyorlar. Yumurta sarısını vermek akvaryum suyunu bozar mı? Bozar ama benim uyguladığım bu sistemde bozulmuyor arkadaşlar. Bu sistemdeki tek önemli nokta, yumurta sarısının içindeki tortuları akvaryuma ulaştırmamak. Fotoğraflı bir şekilde bu sistemi müsadenizle anlatmak istiyorum.

  Lazım olan malzemeler;
  Çay bardağı, çay kaşığı, şiringa ve yumurta sarısı
  Yumurta sarısının onda biri kadarı bize bir seferliğine yetecektir.

  Yumurta sarısının balıklar için önemi2.jpg

  Yumurta sarısını bardağın içinde iyice ezdikten sonra, akvaryumdan alacağımız su ile bardağı dolduruyoruz. Fotoğrafların üzerine bekledikleri süreleri belirttim.2-3 dakika beklemek daha iyi sonuç verecektir
  Yumurta sarısının balıklar için önemi3.jpg

  Alttaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim bölüm, yumurta sarısı zerreciklerinin bulunduğu kısımdır. Tortu en dibe çöktüğünden, mümkün olduğunca suyu çalkalamamaya çalışın. Fotoğrafta da görüleceği üzere bibe çöken tortular net bir şekilde belli oluyor. Bu tortuları yavrular yiyemez, yese de sakıncalıdır. Sindirim sistemi henüz çok zayıf olan yavruları kaybetmek olasıdır. Suyumuzu asıl bozanda bu kısımdır. Şiringayı maksimum fotoğraftaki seviyeye kadar indirip yavaş yavaş çekim işlemi yapınız. Bir seferde alacağınız yumurta sarısı zerrecikleri bir parti yemlemeye yetecektir. Bu çay bardağı içersindeki yumurta sarısı zerreciklerini bir saat sonra tekrar kullanabilirsiniz. Daha sonra bu suyu dökün ve tekrar yumurta sarısını yenilemenizde fayda vardır

  Yumurta sarısının balıklar için önemi4.jpg
  Şiringa içersindeki yumurta sarısı zerreciklerini çıplak gözle görmek mümkündür. Yavrular genelde bir yerde toplu halde dururlar. Şiringa içersine çektiğiniz bu zerrecikleri, yavruların üzerine yavaş yavaş boşaltınız. Bu zerrecikler suda direkt batmaz yavaş yavaş aşağıya iner. Hatta akvaryum içersinde normal bir akıntı varsa, tüm akvaryumu suyun orta kesimlerinde dolanır. Yavruların yumurta sarısını yediğini, gözlerinizle rahatlıkla görebilirsiniz. Ben ilk 3 gün yumurta sarısını uyguladım ve 4. günde artemialarını verdim. İlk gün artemia yiyemiyecek boyda olan melek yavrularım, yumurta sarısını yedikten 4 gün sonra tek hamlede artemiayı yutuyordu.


  Şiringa içersindeki yumurta sarılarının da, yakından makrosunu çektim. Şiringa içersindeki suyun ne kadar berrak olduğunu sanırım görüyorsunuz. Bu şekilde kullanımın suyu çok riske edeceğini sanmıyorum.

  yumurta-sar-s-n-n-bal-klar-i-in-nemi5.jpg


  Yumurta sarısını verme sürecinde(2-3 gün) su değişimi yapabilirsiniz. %10 su değişimi yapılıp ilave edilecek suyun akvaryum su değerleri ile aynı olmasına ve ısısına dikkat edilmelidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi daha doğrusu bunu en iyi balık yetiştirenler bilir balıkların sularına belli bir zaman aralığın da yumurta sarısı ilave edilir bunun sebebi yumurta sarısının vitamin ve minarellerce zengin olması ve balıkların gerekli olan minarel ve vitaminlerini karşılıyor olmasıdır.
+ Yorum Gönder