+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi
  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi hakkında bilgi


  Yumurta sarısının, mineral ve vitamin içeriklerine bir göz atalım. Beyazı ve sarısı arasında çok farklılıklar vardır. Yumurtanın sarısı hem minarelce, hemde vitamince beyazından üstündür.
  Yumurtanın sarısı, D vitamini sağlayan bir kaç besinden birisidir. Sarısı, beyazına oranla daha fazla demir, yağ ve protein içermektedir. Yumurtanın sarısında bulunan demir, büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunma rolüde üstlenir. Aşağıdaki tabloda, mineral ve vitaminler ayrı ayrı gösterilmiştir.

  bal-k-yavrular-n-n-yumurta-sar-s-ile-beslenmesi1.png
  Forumumuz da açılan bazı konularda, ilk serbest yüzüş esnasında yavruların artemia yiyemediği ve malesef yavruların teker teker öldüğü şikayetleri üzerine bu konuyu açma ihtiyacı duydum. Yumurta sarısı kullanımına açıklık getirmek istedim. İlk 2-3 gün yumurta sarısı ile beslenen yavrular artemia yiyecek boya rahatlıkla ulaşıyorlar. Yumurta sarısını vermek akvaryum suyunu bozar mı? Bozar ama benim uyguladığım bu sistemde bozulmuyor arkadaşlar. Bu sistemdeki tek önemli nokta, yumurta sarısının içindeki tortuları akvaryuma ulaştırmamak. Fotoğraflı bir şekilde bu sistemi müsadenizle anlatmak istiyorum.

  Lazım olan malzemeler;
  Çay bardağı, çay kaşığı, şiringa ve yumurta sarısı
  Yumurta sarısının onda biri kadarı bize bir seferliğine yetecektir.
  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi2.jpg
  Çay bardağının içersine attığımız yumurtanın sarısını, çay kaşığının tersi ile iyice ezmeliyiz
  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi3.jpg

  Yumurta sarısını bardağın içinde iyice ezdikten sonra, akvaryumdan alacağımız su ile bardağı dolduruyoruz. Fotoğrafların üzerine bekledikleri süreleri belirttim.2-3 dakika beklemek daha iyi sonuç verecektir
  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi4.jpg
  Alttaki fotoğrafta kırmız ile işaretlediğim bölüm, yumurta sarısı zerreciklerinin bulunduğu kısımdır. Tortu en dibe çöktüğünden, mümkün olduğunca suyu çalkalamamaya çalışın. Fotoğrafta da görüleceği üzere bibe çöken tortular net bir şekilde belli oluyor. Bu tortuları yavrular yiyemez, yese de sakıncalıdır. Sindirim sistemi henüz çok zayıf olan yavruları kaybetmek olasıdır. Şiringayı maksimum fotoğraftaki seviyeye kadar indirip yavaş yavaş çekim işlemi yapınız. Bir seferde alacağınız yumurta sarısı zerrecikleri bir parti yemlemeye yetecektir. Bu çay bardağı içersindeki yumurta sarısı zerreciklerini bir saat sonra tekrar kullanabilirsiniz. Daha sonra bu suyu dökün ve tekrar yumurta sarısını yenilemenizde fayda vardır.

  Balık yavrularının yumurta sarısı ile beslenmesi5.jpg
  Şiringa içersindeki yumurta sarısı zerreciklerini çıplak gözle görmek mümkündür. Yavrular genelde bir yerde toplu halde dururlar. Şiringa içersine çektiğiniz bu zerrecikleri, yavruların üzerine yavaş yavaş boşaltınız. Bu zerrecikler suda direkt batmaz yavaş yavaş aşağıya iner. Hatta akvaryum içersinde normal bir akıntı varsa, tüm akvaryumu suyun orta kesimlerinde dolanır. Yavruların yumurta sarısını yediğini, gözlerinizle rahatlıkla görebilirsiniz. Ben ilk 3 gün yumurta sarısını uyguladım ve 4. günde artemialarını verdim. İlk gün artemia yiyemiyecek boyda olan melek yavrularım, yumurta sarısını yedikten 4 gün sonra tek hamlede artemiayı yutuyordu.Big%20smile
  Şiringa içersindeki yumurta sarılarının da, yakından makrosunu çektim
  bal-k-yavrular-n-n-yumurta-sar-s-ile-beslenmesi6.jpg

  Yumurta sarısını verme sürecinde(2-3 gün) su değişimi yapabilirsiniz. %10 su değişimi yapılıp ilave edilecek suyun akvaryum su değerleri ile aynı olmasına ve ısısına dikkat edilmelidir.
  Umarım faydalı olmuşumdur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bilindiği gibi balık yavrularına akvaryum sahipleri yumurta sarısını yedirmektedirler . bunun nedeni (eğer sizde yumurta sarın-sının sahip olduğu mineral ve proteinlere bakarssanız çok daha iyi anlarsınız. ) çok yararlı olması ve gelişinmlerine büyük bir etki etmesidir.
+ Yorum Gönder


japon balığı yumurtası