+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Yeni alınan akvaryum taşları yıkanırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yeni alınan akvaryum taşları yıkanırmı
  Yeni alınan akvaryum taşları yıkanırmı


  Yeni alınan akvaryum taşları nasıl olmalıdır  Akvaryum tabanını yerleştirirken; hem balıklar, hem de eğer eğer akvaryuma bitki koyacaksak bitkiler için uygun bir taban malzemesi kullanmamız gerekir.Balıklar genellikle tabanın koyu renkli olmasını tercih ederler.Açık renkli tabana sahip olan bir akvaryumda, özellikle tabana yakın yüzen balıklar huzursuz olurlar.Suyun ortasında yada yüzeye yakın yüzen balıklar ise tabanın yapısıyla çok fazla ilgilenmezler.Ayrıca tabana yerleştireceğimiz oyuk taşlar ve geçitler hem güzel bir görüntü oluşturur, hem de zaman zaman ya da korktuklarında saklanabilecekleri bir ortam oluşturur. Bitkiler içinse tabanın fiziksel durumundan daha çok kimyasal yapıları yani minerallik yapıları önemlidir.

  akvaryum taşları.jpg
  Taban malzemesi olarak kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisi çok küçük yada büyük olmayan dere kumudur.Fakat en çok satılanı deniz kumudur.Deniz kumu içinde çok miktarda karbonatlı çakıl taneleri yada hayvan kabukları bulunabilir.Bunlar suyu sürekli olarak sertleştirecekleri için tercih edilmezler.Demir, bakır v.b. malzemelerin de akvaryumda bulunması zararlıdır.

  Kumun akvaryuma yerleştirilmeden önce, yıkama suyunda bulanıklık kaybolana kadar iyice yıkanması gerekir. Akvaryuma koyacağımız kumun kalınlığı ise; küçük akvaryumlarda 3 cm kadar yeterli olabilirken, büyük ve yüksek olan akvaryumlarda 8 cm ye kadar çıkabilir.Kumları yerleştirirken de filtrenin bulunduğu bölgeyi akvaryumun en çukur yeri olacak şekilde meyillendirmeliyiz. Akvaryum zemininde taş kullanıyorsak iri taşları arka tarafa koyarak ön tarafta görüş rahatlığının sağlanmasına dikkat etmeliyiz
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi akvaryumlar için özel olarak bazı taşlar vardır ve bu taşlar akvaryumun tabanını oluşturmaktadır. ama akvaryumun tabanını oluşturmakta olan bu taşların gerekli olan balık ve bitkilere göre alınması gerekir. bu akvaryumda ki canlıların sağlıkları için önemlidir.
+ Yorum Gönder