+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Betta balığı soğuk suda yaşayabilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Betta balığı soğuk suda yaşayabilir mi
  Betta balığı hakkında bilgi

  Ülkemizde genelde fanuslarda ve bardaklarda satılan bu balıklar yaşatılma şekli açısından hak etikleri yeri bulamamış ticari kaygılar yüzünden üstün körü yaşatılmaya çalışılan narin ve asil balıklardır.

  Beta, Cennet balığı, Gurami gibi türler Labirentliler olarak adlandırılır bunun nedeni bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler.
  Betta balığı.jpg
  Fanuslarda satılmalarının nedeni Labirent olarak adlandırılan bir solunum sistemlerine daha sahip olmalarıdır. Labirentliler grubuna giren Güney Doğu Asya’nın bu kavgacı balığı genelde fanuslarda bakılmalarına rağmen en az 25 litrelik ( 30luk ) akvaryumlarda bakılmalıdır.

  Davranış biçimleri gereği iki erkeği aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bunu erkek betanıza ayna tutarak test edebilirsiniz. Beslenmelerinde seçiçi davranmazlar, kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler.

  Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur hemde dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ayrıca bol bitkilendirilmiş olması gerekir. Üremeleri su yüzeyinde erkek betanın yaptığı köpük yuvada gerçekleşir, erkek yere düşen yumurtaları yuvaya taşır.  Bu yazıdan önceki yazımız olan Atatürkün Milli Mücadeleyle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.
 2. Merve
  Devamlı Üye

  Betta balıkları çok narin ve asil balıklardır.Havadan oksijen alabilirler.En az 25 litrelik akvaryumlarda bırakılmalıdır.Davranış gereği iki erkeği aynı yerde yetiştiremezsiniz
+ Yorum Gönder


betta balığı,  soğuk suda yaşayan akvaryum balıkları,  betta balık,  beta balığı,  cennet balığı,  soğuk suda yaşayan beta balığı