+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Yeşil teksas ciklet balığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yeşil teksas ciklet balığı
  Yeşil teksas ciklet balığı hakkında bilgi


  Yeşil teksas ciklet balığının özellikleri
  Latince Adı: Herichthys cyanoguttatus


  Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika nehirleri

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

  Davranış Biçimi: Agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Orta-Dip-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Tek eşlidir. Erkeklerin kuyruk yüzgecinin sonunda siyah leke bulunur.(Siyah leke bulunmayan erkeklerde olabilir.)

  Üreme: Dikey bir yüzeye 1000 civarı yumurta dökerler. Dişi yumurtaları korur, erkekse bölgeye başka balık yaklaştırmaz. Yavrular 5 günlük olunca serbest yüzmeye başlarlar, küçük canlı yemlerin yanında anne babanın mukozasıyla da beslenirler.

  teksas ciklit.jpg

  Sıcaklık: 24-26 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7.0

  Zorluk Seviyesi: 2

  Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri'yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir. Birleşik Amerika'nın tek yerli cichlid türüdür.
  Aktavist Yorumları: 1) 2 yıl boyunca akvaryumda baktım, vahşi ya da terörist ya da katil asla değiller. Sadece azıcık diktatörlük var. Hatta elim ile sevebildiğim tek ciklet.


  2) Bende de 2 tane var. Karma cichlid akvaryumum var. Çok çabuk büyüdüler. Bir birleri ile hiç geçinemiyorlar. Tam bir yem canavarı. Yem yeyince renkleri kararıyor ve çok güzel görünüyorlar. Küçük balık koyarsanız parçasını bile bulamazsınız. Yavrudan diyerleri ile birlikte olduklarından galiba hiçbir problem çıkarmıyor. Vazgeçilmiyecek bir balık tavsiye ederim. Akvaryuma renk ve neşe katıyor.

  3) Bence aşırı agresifler.Bayağı büyüdüğünde dişisi ile beslenmesi zorlaşıyor.Çiftleştikten sonra dişisini parçalayan katil bir tür.

  4) Bende bu balıktan 1 çift almıştım. Gerçekten akvaryumumda terör estirmeye başladılar ve bir tanesini digeri öldürdü. Ben de tek kalandan akvaryumcuya geri vererek kurtuldum. O zamanlar tankım 65x25x35 idi; şimdi tankımı büyüttüm 150x50x60 ve bu balıktan tekrar 1 çift aldım. Akvaryumumda malawi ağırlıklı 12 tür, 35 tane balık var. Gayet iyiler, kimseye de zarar vermiyorlar. Balıklarımın boyu da birbirlerine denk. Huzurla yaşıyorlar, mutlulukla seyrediyorum. Bence bu balıklar kesinlikle küçük akvaryumlarda beslenilmemeli.

  5) Böyle bir balık hayatımda görmedim. Aşırı agresif. Bu balık eşiyle beraber bir akvaryumda yalnız bakılmalı. Siz, siz olun bu balığı akvaryumunuza koymayın.

  6) Texasım 3 erkek zebramı 1 tane de prensesimi öldürdü. Sonra gitti zebranın dişisiyle çiftleşti. 400 yavru aldım. Gördüğüm en agresif balıklardan biri. Koyarkoymaz akvaryumun tek hakimi oluyor. Besleyenlerin dikkat etmelerini öneririm!

  7) Bunlar birer katil. Arkadaşlar balıklarınızı seviyorsanız akvaryumunuza texas koymazsınız. Akvaryuma koyduğumdan beri akvaryumdaki bütün huzur kaçtı. 2 gün önce texasları akvaryumdan çıkardım. Akvaryumuma huzur geldi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ciklet balıkları akvaryumlar için kullanılan balıklardan biridir bu balık türü çok güzel renk ve dış görünüşe sahip olan bir balıktır. ve bu ciklet balığının bir çok cinsi bulunmaktadır. bu cinslerden biride yeşil texas ciklet balığıdır. adından da anlaşıldığı gibi yeşil renkli bu balık bir akvaryum için en güzel balıklardan biridir .
+ Yorum Gönder


ciklet balığı,  teksas ciklet,  ciklet balıkları,  ciklet balığı yavrulama