+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Lepisteslerde mantar hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lepisteslerde mantar hastalığı
  Lepisteslerde mantar hastalığı ile ilgili bilgi


  Lepisteslerde mantar hastalığı nasıldır


  Canlıdaki Belirtiler: Mantar. Vücutlarınının bir bölgesinde önce solgun bir renk olşumu, ertesi gün mantarın kaplaması ve balığın ölümü.

  Akvaryum Kapasitesi (litre): 40 Lt

  Akvaryumdaki Diğer Canlılar: Canlı Doğuran tankı (Lepistes, Moli, Velifera, Kılıçkuyruk, Plati, Endler) + Neon Tetra grubu, 3 Danio Zebra, 2 Cam balığı, 1 Makrakanta, 2 Mavi Botia, 2 Cüce vatoz, 6 Komando Çöpçü, 4 Bronz çöpçü, 6 Kiraz Karides.

  Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): Sıcaklık: 25, Amonyak ve nitrat oranı bilmiyorum ama değişik türlerden bol bitkili bir tank.

  mantar-hastaligi.jpg

  Filitrasyon: Şelale Filtre.

  İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Metilen Mavisi (Sıvı ve tablet şeklinde), Aqua Mantar (Acriflavin, Bakırsülfat, Bakırklorit, metilen mavisi etkili maddelerinden oluşan bir ilaç)

  Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
  Daha önce lepisteslerimdeki toptan ve ani mantar salgını ile balıklarımı kaybetmiştim ve yeniden lepistes kolonisi oluşturmak istediğim için bolcahamile dişi aldım. Ama her geçen gün 2-3 balığım mantardan ölüyor ve sürekli sağlıklı balıklara da bulaşıyor. Başta metilen mavisine boğmayı düşündüm ama önlemedi. Daha sonra Aqua Mantar ilacını denedim, hiç bir etki göstermedi. Dozajlarına da dikkat ettim, Bakırsülfat'ı dış mekan bitkilerindeki mantar hastalıklarında kullandığım için tanıyorum, çok etkili ama biraz dozu kaçınca balıklarımı öldüreceğini bildiğim için doz aşımı yapamıyorum. Yavru almaya çalıştığım şişkin lepisteslerin doğuramadan birer birer ölmeleri canımı fazlasıyla sıktı. Akvaryum kimyasal tanka döndü. Baktım olmuyo, geçen gün % 80'lik bir su değişimi yaptım ve temiz suya yeniden mantar ilacı attım. Hâlâ durum aynı. Lepistesler hastalanıp ölüyor. Makrakantamda başlayan beyaz benek hastalığına anında etki ederek sağlığına kavuşturan ilaç, lepisteslerimi iyileştiremiyor. Dün akşam da akvaryumcudan farklı ilaçlar sordum ama karşıma hep aynı şeyler çıkıyordu. Başka bir yerden Sera markasının iç-dış parazit öldürücü sarı tablet ilacını buldum. Şimdi bir tableti şelale motorun içine attım ki eryip yavaş yavaş suya karışsın. Akvarumcu ise toz haline getirip yemine karıştırmamı istedi. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Tecrübesiz olmamama rağmen bunun önüne geçemiyorum. Bu arada söylemeyi unuttum. Lepistes ve Endler'in dışındaki balıklara bu hastalık bulaşmadı. Sadece bir ayı doldurmayan moli ve kılıçkuyruk yavrularına bulaştı ve 200'den fazla balığı 1 gecede telef etti. Yenmeyecek boyuta ulaşıp ana tanka atılan yavrularda olumsuz bir durum olmadı.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Lepistes akvaryumda yetiştirilebilen bir balık türüdür. bu balık türü doğal yaşam da tatlı sularda yaşayan bir balıktır. bu lepistes balığı çok güzel bir dış görünüme sahip olan bir balık türüdür. bunu dışında bu balık da belli nedenlerden dolayı mantar gibi bazı rahatsızlıklar çıkmaktadır. eğer bu hastalığın önüne geçmez ise diğer balıklarda bunda etkilenmektedir.
+ Yorum Gönder


lepistes hastalıkları,  lepistes mantar hastaligin belirtisi