+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Beta balıkları hakkında bilgi, bakımı ve üretilmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Beta balıkları hakkında bilgi, bakımı ve üretilmesi

  Betta balığını kısaca tanımlar mısınız?
  Erkekleri kavgacı olduğundan tek bakılan bir Güney Asya türüdür. 23-24 derece sıcaklıklarda rahatça yaşama imkanı vardır. Labirentli bir tür olup, su üzerinden de oksijen temin edebilmektedir. Rahat oksijen alması için akvaryumunuzun üstü açık olmalı ki rahat oksijen alsın.

  Betta akvaryumumu ne sıklıkta temizlemeliyim ve nasıl yapmalıyım?

  Ortalama olarak her ay 1 kez değiştirmenizde fayda vardır. Ancak su değişimi yaparken kesinlikle suyun tamamını değiştirmeyiniz; sadece %20 lik kısmını değiştirmeniz yeterlidir. Su içindeki çeşitli organizmalar tam yerini bulmuş olduğundan ve balığı su düzenine alışmış olduğundan, köklü su değişimleri balığınızı etkileyecektir. Bol bitkili Betta akvaryumlarında ise su kirlenmesi gecikecektir.

  Betta balığını ne sıklıkta beslemeliyim?

  Granül yem olarak hesaba aldığımız zaman 1 adet küçük parçacıktan günde 2 kez yemlenmesi ilk tercihtir. Ancak günde 3 veya 4 öğüne ayırdığınız zaman bazı zamanlar da düzenli olarak Bettanızı aç bırakmanız önerilir. Devamlı fazla öğünde yem tüketen Bettaların zamanla yüzüşleri kaybolup, dibe çöküp kalmaktadırlar. Belirlediğiniz günlerde düzenli oalrak 1 gün aç bıraktığınız takdirde Bettanızın vücudundan tıoksinlerin atılmasına da yardımcı olursunuz ve Bettanızın midesini de rahatlamaya yardımcı olursunuz.

  Betta için akvaryumuma ideal su nasıl olmalıdır?

  Çeşme suları idealdir fakat dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Çeşme suları ağır metaller(klor,ilaç vs.) içerdiğinden Bettanıza zarar verir. Bundan dolayı çeşme suyunu kullanmadan yaklaşık 48 saat(2 gün) önceden bir yerde dinlendirilmesinde fayda vardır. Daha sonra dinlendirilmiş suyunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer isterseniz suyunuza ek takviye olarak çeşitli su düzenleyici ilaçlardan da kullanabilirsiniz. Ancak kaliteli markalar kullanmak şartıyla. Piyasa da ismi bile duyulmamış birçok marka bulunduğundan, ilaç vs. gibi durumlarda dikkat olmalısınız.

  Betta akvaryumumda bazı bitkiler çürümüş, ne yapmamı önerirsiniz?

  Bitkide farklı türleri beslemede aşırıya gitmeyin. Genel olarak su mercimeği, eledoa, Java moss, cabomba gibi piyasada da rahat bulabilecğeiniz türler Bettanız için daha faydalı olacaktır. Ayrıca doğal bir ortam görünümü de kazandırmış olup, oksijen içinde faydalı bir girişimde bulunmuş olacaksınız. Plastik bitkilerde aklınıza gelebilir, pek önerilmemekle birlikte dekor olarak kullabilirsiniz. Ancak doğallıktan yoksun olduğu için görünümden başka hiçbir özellik kaznadırmaz.

  Betta balığım yüzmüyor devamlı su dibinde bezgin bir biçimde dipte duruyor, ne yapabilirim?

  Çeşitli sebeplerden bu durum söz konusu olabilir. Su, ısı, stres ve hastalık gibi birçok durum söz konusu olabilir.Bu durumda Bettanızı durumunu çok iyi tespit edip derhal işe koyulmanız gerekebilir. Bazende hiçbir sorun olmamasına karşın balığınız yine de mutsuz görünebilir. Ancak bu durumda yapılması gereken bir durum yoktur. Balığınızın normal hali olup, gelecek günlerde yine eskisi gibi rahat yüzüş imkanı olacaktır. Bettanız için mağara ya da onun saklanabileceği bir bölüm gibi birşey olursa stresten uzak durup gelişimini rahat sağlayabilecektir. Bazı durumlarda ise akvaryumunuzun bulunduğu yerden de problemler çıkabilir. Işık yansıması, dış etkenler vb. Bettanızın dikkatini çekmesi gibi durumlar başlıcak durumlar olabilir.

  Betta balığım için farklı yemler denememde sakıncalar olabilir?

  Hayır bir sakınca yoktur. Ancak balığınız için uygun olan yemleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Bazı tür yemler Betta balığınızın sindirim düzenini bozabilir. Sizin için en uygun yem türleri, kuru, granül ve canlı yemler olacaktır.

  Betta balığının su üstünde köpük yapmasının nedenleri nelerdir?
  Köpük yapma durumu erkek Bettalara ait durumdur. Zaman zaman dişilerde de görülen bir durumdur. Erkek Betta dişi gördüğü vakit eğer kendini hazır hissediyorsa köpük yapmaya başlar. Diğer bir durumda balığın rahat bir ortamda olup, su, ısı vb. şartların kendisi için iyi olduğu durumlarda da köpük yapar. Bu durum sağlıklı bir Bettanın göstergesidir.

  Betta akvaryumuma deniz kabukları ya da deniz ürünleri gibi vb. şeyler koyabilir miyim?
  Kesinlike tavsiye edilmeyen bir durumdur. Deniz ürünlerinden, deniz kumu, deniz kabuk vb. diğer şeyler suyun düzenini bozmakta ve Bettanız için ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Sadece tatlı su ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir.

  Bettaların aç kalma durumları hakkında bilgi verir misiniz?
  Eğer işyeri, ofis vb. gibi yerde Bettanızı besleyip, hafta sonları Bettanızın yem ihtiyacını karşılayamıyorsanız bunun korkualcak bir tarafı yoktur. Ortalama olarak Bettalar 14-15 gün aç kalabilirler. Ancak bu durum çok zorda kalınmadığı süre için uygulanmaması gerekir. Çünkü Bettanız bu sere zarfı içinde aç kaldığı için direnci düşer ve hastalıklara kolay yakalanma durumuyla karşı karşıya kalır. Daha sonra Bettanızı kalite yemlerle besleyip eski gücüne kavuşturabilirsiniz.
  1- Betta Splendes
  2- Betta Dimidiata
  3- Betta Rutilans

  Bu üç cinsten de ülkemizde en sık bulunanı ise Betta Splendes tir. Ayrıca bazı yerlerde Beta balıkları “siyam ya da dövüşçü balığı” olarak ta adlandırılabilir. Güney Asya’da Beta balıkları çok değerli olup, bu balıklar için “Beta Dövüş Turnuvaları” bile yapılmaktadır. Bizim ülkemizde nasıl horoz dövüşü varsa Beta balıklarının dövüş mekanı ağırlıklı olarak ta Güney Asya’dır. Beta balıklarının toplandığı yerler ise pirinç tarlalarıdır. Aslında bu balıklar derin olmayan ve hareketsiz, durgun sularda yaşamaktadırlar. Ayrıca bu suların bir bölümü pirinç tarlalarından da geçmektedir ve yavru Betalar veya yumurtalar bu pirinç tarlalarına girmekte; sonuç olarak ta oradan büyüyüp gelişmektedir.
  Beta balıkları labirentli balıklardır. Labirent denilen bir organ sonucu; oksijeni çok düşük sularda bile hayatta kalmalarını sağlayan bir organdır. Bu organ sayesinde aynı insanlar gibi doğrudan havadan da oksijen alabilirler. Ürerken de köpük yuva tekniğini kullanırlar.


  Bakımı

  Beta balıklarının bakımı aslında çok kolay ama bazı kişiler bu olayı çok büyütmektedirler. Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Çünkü bu balıklar ne kadar geniş alan olursa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları için en küçük ideal akvaryum boyutu yükseklik:30cm * genişlik:30cm ebatlarında olmalıdır. İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz.
  Akvaryumun içini donatmak içinse bol bitkili olması tercih edilir ama kesinlikle koyulan bitkiler balığın yüzüşünü etkilememelidir. Suyun üstünde duran köksüz su bitkileri ve akvaryumun dibinde çim gibi duran bitkiler bu iş için çok idealdir. Ayrıca Beta akvaryumunda bulunan bitkiler, akvaryum suyunun kirlenmesini geciktirir ve balığa oksijen katkısı sağlar.
  Beta akvaryumunun ısısı en az 23°C - 24°C olmalıdır. Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül ayının ikinci haftasında tekrar kullanabilirsiniz. ısıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması Beta balığınızı kesinlikle öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.


  Yemleme konusunda ise tavsiyem, canlı yem ya da kaliteli yemlerdir. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca rahatlıkla bulabilirseniz Beta balığınıza verin, severek tüketirler.
  Akvaryumunuzda kesinlikle filtre kullanmayın. Beta balıkları hareketli suyu sevmedikleri için, filtreli bir akvaryumda kolayca stres altına girebilir ve ölümle sonuçlanabilir.
  Beta balıkları akvaryum aksesuarlarının içine girip orada kalmayı çok hoşlanırlar. eğer akvaryumunuza mağara veya onların saklanabileceği ufak bir yer yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Bazı zamanlar her şeyden uzaklaşıp, kendini stresten uzak tutmak isteyecektir ve akvaryumunuzda bulunan mağara ve oyuklar onlar için bir nevi ilaç olacaktır.
  Beta balıklarını başka balıkla beslemeyin. Dişi betalar barışçıldır ancak erkekleri ise çok hırçındır.


  Suyun değişimi ise her ay değiştirmek şart değildir. 2 – 3 ay gibi uzun bir süreden sonra su değişimi yapabilirsiz ancak suyu tamamen değiştirmeyip sadece belli bir ( %20) miktar değiştirmeniz tavsiye edilir. 2. DestaN
  Üye

  Beta baliklari hakkinda bilgiler - bakimi ve üretilmesi

  Degisik bir balik, bilgiler icin tesekkurler
 3. Ziyaretçi
  Yeni bir akvaryum aldim 30 cm uzunlugu yuksekligi ise 22 cm betta baligimi akvaryumun icine koydum motor aldim calisiyor gce lambasi ile aydinlatiorum baligim kumun uzerinde hic oynamiyor yeni akvaryuma aldiktan snra baligin olmesnden korkuorum sizce neyden olablr motor isiklandirma veya suyun sicakligndnmidir bilgi werrseniz sewinirim
 4. CAVİDAN
  Devamlı Üye
  Yeni bir akvaryum aldim 30 cm uzunlugu yuksekligi ise 22 cm betta baligimi akvaryumun icine koydum motor aldim calisiyor gce lambasi ile aydinlatiorum baligim kumun uzerinde hic oynamiyor yeni akvaryuma aldiktan snra baligin olmesnden korkuorum sizce neyden olablr motor isiklandirma veya suyun sicakligndnmidir bilgi werrseniz sewinirim
  Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı
  Beta balıklarının doğal ortamları sazlıklar ve pirinç tarlalarıdır. Yani durgun sularda yaşarlar. Bu bakımdan bitkili bir akvaryum ortamı sağlamanızda yarar vardır. Mesela doğal ortamları sazlıklar olduğu için saz bitkisini kullanabilirsiniz. Yanlarından sürgün vererek yetişen bu bitki çok çabuk büyür ve akvaryumun içine yayılır. Filtre sistemi kurulmuş bir akvaryum kullanmanızı öneririm, eğer imkanınız var ise dış filtre tavsiye ediyorum.
  Bu şekilde akvaryum suyunu temiz tutarsınız ve hastalıkların oluşmasını önlersiniz. Akvaryum tabanı kumlu olmalı, çeşitli doğal renkli taşlarla süsleyebilirsiniz. Deniz kumu kullanılabilir, bu kum tabakası üzerine saz bitkilerini ekerek UV lamba kullanıp büyümelerini sağlayın. Piyasada çeşitli güçlerde UV lambaları temin edebilirsiniz. Kullanılacak lambanın gücünü zaman içerisinde bitki yetiştirmede edindiğiniz tecrübe ile artırabilir yada azaltabilirsiniz. Akvaryum bitkisi yetiştirme ile ilgili konuları ilerleyen zamanlarda yazmayı planlıyorum. Zira bitki yetiştirmekte ayrı bir özen ve dikkat gerektirir. Diğer barışçıl balıklar ile betalarınızı besleyebilirsiniz. Ancak farklı cinste balıkları beslerken akvaryum ebatlarının büyük olmasında fayda vardır. Neticede her ne olursa olsun diğer bir balıkla kavga yada sürtüşme yaşanma ihtimali her zaman olacaktır, bu durumlarda balıklarınızın sınırlarını zaman içerisinde kendinizde araya bir bölme çekerek belirleyebilirsiniz. Su sıcaklığı 18 - 27 derece olmalıdır, bu değerler arasında sağlıklı kalırlar. Diğer akvaryum balıkları ile beraber bakıldığı zaman ara iki türün ortak normal sıcaklık değerlerinden biri belirlenmelidir. Su sıcaklığındaki ani artış ve azalmalar tüm balıkların sağlıklarını bozar.


 5. Betul
  Devamlı Üye
  Beta balığı beslerken yer ve akvaryum çok önemlidir.Çünkü akvaryumun bulunduğu yer alacağı ışık VB. Durumlardan dolayı sabit kalmalıdır.Günlük,haftalık veya aylık akvaryumun yerinin değiştirilmesi bitkilerin veya beta balığının zarar görmesini sağlar.

 6. Ziyaretçi
  Ben yeni bir beta balığı aldım fakat fanusa koydum yemek yemiyor ve çok gezinmiyor öyle duruyor sizce neden böyle yapıyor

 7. Ziyaretçi
  Ben 2 haftaligina tatile cikacagim iki adet beta baligim var ne yapmaliyim.

 8. Fatma
  Administrator
  Ben 2 haftaligina tatile cikacagim iki adet beta baligim var ne yapmaliyim.
  Komşuya veya bir arkadaşınıza bırakmanız gerekiyor. Yemi ve temizliği için 2 hafta fazla.

 9. Ziyaretçi
  Fanusta beta baligi besliyorum bir tane akvaryumun icinde bir plastik agac dibinde kum ve taslar var sizce plastik agactan bisey olur mu veya dekor yetersiz mi

 10. Fatma
  Administrator
  Fanusta beta baligi besliyorum bir tane akvaryumun icinde bir plastik agac dibinde kum ve taslar var sizce plastik agactan bisey olur mu veya dekor yetersiz mi
  Bence yeterli. çok fazla dekor balığa zarar verebilir.

+ Yorum Gönder


beta bakımı,  beta balığı bakımı,  beta balığı kaç gün aç kalabilir,  beta balığı kaç gün aç kalır,  beta balığı hakkında bilgiler,  betta balığı bakımı