+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda platy resimleri ve hakkında| Akvaryum Dünyası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. melih2323
  Üye

  platy resimleri ve hakkında| Akvaryum Dünyası
  Platy hakkında bilgiler


  Platynin özellikleri


  FAMİLYA : İSİM :
  KÖKENİ : ERİŞKİN BOYU : KARMA TANK : SU SICAKLIĞI :
  SU SERTLİĞİ : SU pH : BESİN : BESLENME REJİMİ : KAPASİTESİ : BAKIMI : YAŞAMA SEVİYESİ: YAŞAM SÜRESİ : Pocilliadae
  Plati
  Dogu Meksika , Guetemela , Honduras
  3,5 - 3,81 cm ( Erkek ) , 6 - 6,5 cm ( Dişi )
  Karma akvaryumda uyumlu bir tür.
  20-25 °C ( 68- 77 °F )
  10-25 d GH
  7.0 - 8.2
  Supiresi , Sivrisinek larvası , kurutulmuş yemler
  Omnivore ;Hem otçul,hem de etçil ‘dir. Çoğu yiyeceği yer.
  Kolay beslenir ideal beslenme ısısı 25 c dir.
  50 lt
  Kolaydır.
  Genelde akvaryumun orta kesiminde yaşar.
  Ortalama yaşam süresi 4 yıldır
  PLATİ ÇEŞİTLERİ: Doğada çok zengin renk ve şekil varyetelerine sahip bir türdür. Kolay beslenmesi ve üretilmesi akvaryumlarda aranan bir tür olmasını sağlamıştır. Değişik renk varyetelerinin aynı akvaryumda beslenmesi çapraz döllenme sonucu doğada var olmayan varyetelerinin bulunmasına neden olmuştur. Aşağıda bazı plati varyetelerini görüyorsunuz.
  Blutendes Herz Goldplaty Korallenplaty Mickey-Mouse Mondplaty Wagtail-Platy
  Yukarıdaki gördüğünüz varyetelerden başka amatör ve profesyonel akvaryum severler tarafından üretilen çok değişik balıklara da rastlamanız olasıdır. Sizde amatör olarak değişik varyeteleri birbirleri ile çaprazlayarak yeni varyasyonlar bulabilirsiniz. Buda size değişik bir mutluluk kaynağı olacaktır.
  Bana sorarsanız ben saf ırkların korunması gerektiğine inanıyorum. Onun içinde birden fazla koloni besliyorum. Çıkan yavruların cinsiyetleri yaklaşık 1 ay içinde belli oluyor .Üreme olgunluğuna gelinceye kadar erkek ve dişileri ayrı ayrı besliyorum.(bu süre yavru balığın bulunduğu akvaryum koşularına ve besleme burumuna göre 6-8 ay sürüyor) . Kolonilerin içinden damızlık vasfına sahip yavruları seçerek 1. koloninin erkekleri ile 2.koloninin dişilerinden yeni bir damızlık koloniyi oluşturuyorum. Aynı şekilde 2. koloninin erkekleri ile 1. koloninin dişilerinden de yeni bir damızlık koloniyi oluşturuyorum. Böylece iki genç koloni oluşturmuş oluyorum. Bununla hedeflediğim yavruların kendi ana babasıyla çiftleşip üremesine engel olmak. Buna engel olmadığınızda birkaç nesil sonra koyu renkli balıkların renginin açıldığını , sakat yavru sayısının arttığını büyük gösterişli yüzgeçlerin küçüldüğünü ve balıklarınızın daha dayanıksız hale geldiğini görüyorsunuz. Bunu bilimsel olarak açıklarsak resesif karakterlerin ortaya çıkması ancak anneden ve babadan gelen karakterlerin yavruda dominant olarak görülmesi ile oluşur günümüzde hepimizin çok sık duyduğu akraba evliliği gibi de düşünebiliriz
  Beslenmesi: Plati ; çok seçici bir balık türü değildir. Verilen yiyeceklerin çoğunu yer ama sizin balığı iyi bakmanız ona daha enerjik bir yapı kazandırır.Sizinde yaptığınız işten daha çok zevk almanızı sağlar. Besleme konusunda balığın yaş evreleri dikkate alınmalıdır.
  Yeni doğmuş yavrular: Bu evrede yavrular besin keselerindeki besinleri tam bitirmemiş olduğundan beslemeyi tam olarak başlatmamalıyız. Bununla birlikte çok az miktarda infusarya , artemya larvası vermeye başlayabiliriz. Yavruların besin keseleri 1-2 gün içinde tamamen kaybolur bu dönemde yavrular yukardaki besinlerle günde en az 3-4 kez beslenmelidir. Verilecek yem miktarını iyi ayarlamalıyız. Bu dönemde yavrulara zarar vermemek için güçlü bir filitrasyon yapılamadığından , fazla verilen yem suyu daha kolay kirletir. Bu iki dönemde beslemeye yeterince özen gösterilmez ise toplu yavru ölümlerinin yaşanması içten bile değildir.
  Yavrular 1 haftalık olduklarında kurutulmuş hazır yemlerden bir karışım yaparak bunları karabiber değirmeni ya kahve değirmeni gibi araçla yavru balıkların yiyebileceği büyüklüğe kadar ufaltıp ilk önce artemia ile birlikte vermeye başlamalıyız.kurtulmuş yem miktarını gün geçtikçe artırarak verirken canlı organizma miktarını azaltıp ikinci hafta tamamen kesebiliriz yavruların büyümesine paralel olarak verdiğimiz yemin parça büyüklüğünü de büyütmeliyiz . Ve balıklar hangi yaşta olursa olsun çok değil az ama sık beslememiz gerektiğini unutmamalıyız. Benim kullandığım yem karışımı Tetra bits ,Tetra min , Serra granü green ,kurutulmuş karides ‘ten oluşuyor. Yavrular yaklaşık 3-4 haftalık iken cinsiyetleri belli olmaya başlar. Dişiler erkeklere nazaran daha iridir. Anal yüzgeçleri yuvarlaktır, erkeklere nazaran daha hızlı büyürler.Erkekler küçük ve sivri yapıda olup anal yüzgeçleri sivridir.Penis gibi işlev görür.
  Yavruların cinsiyeti belli olduktan sonra ne amaçla büyüteceğimize karar verip ona göre besleme yapmalıyız.Eğer amaç sadece beslemek ise temel olarak kurutulmuş hazır yemlerden oluşan bir besleme rejimi uygulanmalıdır. Bunlara ilaveten sivri sinek larvası ,su piresi gibi canlı yemlerde verilebilir. Bu beslemede platilerin Omnivore olduklarını unutmamalıyız. Ve balıkların yemden yararlanmalarının bakıldığı akvaryum koşularından çok etkilediğini unutmayalım . Bunlar ; akvaryum sıcaklığı ( maksimum yemden yararlanabilmesi için sıcaklık 25 °C olmalı ) , akvaryumun havalandırması , akvaryum filitrasyonu , akvaryumundaki azot ve nitrat miktarları , akvaryumdaki balık sayısı ve çeşidi.
  Eğer amaç damızlık besleme ise: Damızlık vasfa sahip ( Renk , vücut şekli , tür özellikleri , vücut ağırlığı ) olabilecek yavruları erkek ve dişi olarak ayrı akvaryumlarda beslemeliyiz. Damızlık yavru balıklarda önemli olan Uniformite(HEPSİNİN AYNI BOY VE RENKTE OLMASI) ‘dir. Bunu sağlamak için akvaryum ortam koşullarının çok iyi ayarlanıp , sürekli hale getirilmeli ve yaşa göre gerekli olan ihtiyaçlarını karşılayacak besleme rejimi uygulanmalıdır. Fazla ve düzensiz besleme damızlık kolonide üniformite’nin bozulmasına özellikle dişilerin yağlanmasına oda yavru veriminin olumsuz etkilenmesine neden olur. Damızlık yavrularda yemle verilemeyen ama balıkların büyümesinde ve üreme sistemlerinin gelişmesinde gerekli olan vitaminlerin ve iz elementlerin belirli periyotlarda verilmesi gerekmektedir. Ben bu periyodu ayda iki kere olarak uyguluyorum . Uygulama şeklini tettra pond yemine vitamin damlatıp yemi yedirerek veya suya doğrudan (bemiks ampul)vitamin dökerek yapıyorum. akvaryumların filtrelerini belirli bir süre kapatıyorum. Bütün bunları yaptığınız halde üniformite bozuluyor ise akvaryumdaki balıkların yemden eşit miktarda yararlanamadığı sonucu ortaya çıkar ki o zaman sürüyü balıkların boyuna göre birkaç koloniye ayırıp ayrı ayrı beslemesiniz.
  Yavrular yaklaşık 1 yaşına geldiğinde eş katımı (1 erkek için 4 dişi şeklinde) yaparak damızlık kolonilerinizi oluşturun bu dönemde beslenme programını yaparken yaşama payının yanında üreme payını da vermeyi unutmamak gerekir. Bununla kastettiğim daha çok yem vermek değil protein ve enerji içeriği fazla yemlerle beslemektir. Bunu yapmanın en kolay yolu canlı yemdir özellikle su piresi sivrisinek larvası ve artemia salina nın üremeyi teşvik ettiği söylenir.
  Damızlık koloniniz de herhangi bir problem oluşmadıysa dişileriniz döl tutmaya başlayacaktır. Platiler dış dölleme yaparlar ve bir dönem içinde döl tutarlar,bu süre yaklaşık 1 hafta kadar sürer balığın yaşı bunu etkiler. Dişilerde gebelik yaklaşık 28-32 gün sürer. Her seferinde 30-40 kadar yavru alınabilir .yavru sayısı gebe balığın beslenmesi ile çok ilgilidir.bu dönemde dişiye az ama çok sık yem verilmelidir. Dişinin karnının yavrulardan dolayı her gün büyüdüğü ve yem yeme kapasitesinin düştüğü unutulmamalıdır.Aksi halde hem dişi balığın yaşama şansını azaltırız ,hem de erken doğum yapmasına neden oluruz.çıkan yavrular sağlıksız ve güçsüz olurlar en kötüsü de dişiden alabileceğimiz yavru verimini azaltmış oluruz.Yavrulayan dişi balık koloniden ayrı bir akvaryuma alınıp dişi balık kendisini toplayana kadar proteini yüksek yemlerle beslenir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Platy resimleri

  platyresimleri1.jpg

  platyresimleri2.jpg

  platyresimleri3.jpg
+ Yorum Gönder


plati çeşitleri,  plati türleri,  akvaryum plati çeşitleri,  platicesitleri