+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Acı rakamları ile Bosna Savaşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Acı rakamları ile Bosna Savaşı
  Acı rakamları ile Bosna Savaşı

  Acı rakamları ile Bosna Savaşı Hakkında Bilgi

  Bosna Hersek’in referandum sonucunda bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, 6 Nisan 1992’de Sırp güçleri başkent Saraybosna’yı ablukaya almış ve saldırılara başlamıştı. 3 buçuk yıl süren ve yüzbinlerce masum insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarcasının evlerini terk etmesine yol açan savaşın yıldönümünde Bosna’da yaşananlar tüm çıplaklığıyla sabah.com.tr’de.
  Yakın tarihin ve modern dünyamızın en büyük ayıbı işlediği en büyük suçu şüphesiz Bosna Savaşı ve bu savaş adı altında Boşnaklar'a yapılan soykırımdır.
  Tarihte yaşanmış böylesi fecaatlerin büyüklüğünü, şiddetini ve ciddiyetini daha iyi anlamada "rakamlar" önemli rol oynar. İşte Bosna Savaşı'yla ilgili o acı rakamlar


  Modern savaş tarihinin en uzun kuşatması (5 Nisan 1992-29 Şubat 1996) olarak tarih sayfalarındaki yerini alan Saraybosna (Sarajevo) Kuşatması'na ait istatistikler:
  - 10 bin insan öldürüldü,
  - 56 bin kişi yaralandı,
  - Her gün ortalama 329 bomba şehri vurdu,

  - 22 Temmuz 1993 tarihinde sadece bir günde 3777 bomba patladı,
  - Kaba hesapla 10 bin bina parçalandı,
  - 100 bin bina ve 500 bin insan savaştan zarar gördü Saraybosna'da,
  - Binaların yüzde 23'ü ciddi hasar alırken, yüzde 64'ü hafif hasar gördü.
  - Saraybosna'da bu dönemden hasarsız olarak kurtulan bina oranı sadece %13.

  - Bosna'da yaşayan (Boşnak, Sırp, Hırvat) çocuk nüfusunun yarısı (ortalama 700 bin) ölmüş, yaralanmış, evinden sürülmüş ya da başka sebeplerle direk savaştan etkilenmiştir.
  - Otoriteler tarafından savaş sebebiyle hayatını kaybeden sivil ve askerlerin (Boşnak, Hırvat, Sırp) sayısı tahmini olarak 150 bin ile 260 bin olarak belirlenmiştir.

  - Sadece Srebrenica'da 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırplar tarafından yapılan kıyımda 8372 silahsız Boşnak erkeği katledilmiştir. 2000 yılına kadar toplu mezarlarından cesetlerin 4700'ü çıkartılmıştır.

  - Savaşta hayatını kaybedenlerin genel ortalaması; yüzde 66 Boşnak, yüzde 25 Sırp ve yüzde 8 Hırvat olarak belirlenmiştir.
  - Savaşta hayatını kaybeden sivillerin genel ortalaması ise; yüzde 83 Boşnak (Bunun yüzde 30'u çocuk ve kadın), yüzde 10 Sırp, yüzde 5 Hırvat olarak belirlenmiştir. Hemen hemen öldürülen sivillerin oranının tamamını Boşnakların oluşturduğu düşünülürse Boşnaklara uygulanan vahşetin büyüklüğünü anlamak kolaylaşacaktır.

  - 28 bin Boşnak, 14 bin Sırp ve 6 bin Hırvat askeri savaşta hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlerin geriye kalan kısmını siviller oluşturmaktadır.
  - 17,689 kişinin kayıp oldugu bildirilmiş, sadece 999 tanesine ulaşılmıştır.
  - Savaşta öldürülen çocuk (Boşnak, Sırp, Hırvat) sayısı 17 bin olarak kayıtlara geçerken, savaş boyunca yaralanan çocukların sayısı 35 bini bulmuş, 1800 çocuk da ömür boyu sakat kalmıştır.
  - 1991'den bu yana 4 milyon kişi mecburen yer değiştirmek zorunda kalmış, evini terketmiştir
  Yakın tarihin en karanlık sayfalarından biri olan bu savaş sırasında ölenlerin 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup bu halk dünyanın gözleri önünde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştur.

  aci rakamıyla.jpg  Eklenti Eklenti  

 2. Acil

  Acı rakamları ile Bosna Savaşı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder