+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Maraşı kim işgal etti? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Maraşı kim işgal etti?
  Maraşı kim işgal etti?


  Maraşı.jpg
  FRANSIZLARIN MARAŞ'I İŞGALİ

  I. Dünya Savaşı devam ederken 1916'da yapılan Sykes-Picot adı verilen gizli bir anlaşma ile Osmanlı Devleti İtilaf Devletleri arasında paylaşılmıştı. Bu antlaşmaya göre Musul Fransızlara bırakılmıştı.
  İngilizler çok eskiden beri devam ettirdikleri araştırmalar sonucunda ekonomik tespitler yaptırmışlardı. Araştırmalar nedeniyle Musul'da zengin petrol yataklarının varlığını ve önemini çok iyi biliyorlardı. İngilizlerin amacı Irak petrolleri ile Basra Körfezi'ne hakim olmaktı. Böylece zengin Irak petrolleri elde edilecek ve Hindistan yolunun güvencesi sağlanacaktı.
  15 Eylül 1919'da İngilizlerle Fransızlar arasındaki yapılan Suriye İtilafnamesine göre; Musul ve çevresini ve bu bölgedeki petrol alanlarını İngiltere'ye devreden Fransa, buna karşılık onlardan boşalacak Maraş, Antep ve Urfa Sancaklarını işgal edecekti.
  Maraş halkı arasında 15 Ekim 1919 tarihinden itibaren İngilizlerin gideceği, yerlerine Fransızların geleceği haberi yayılmaya başladı. Her geçen gün bu haber daha da netleşti. İngilizlerden yakınlık göremeyen Ermeniler, Fransızları dört gözle beklemeye başladılar. Çukurova bölgesinde halka karşı sert ve kırıcı bir tutum sergileyen Fransızların Maraş'ı işgal edeceğini duyan halk endişeye kapıldı. Bu nedenle şehir halkı, Fransızların Maraş'a girmesini önlemek için tedbirler alarak mitingler yaptı. Ayrıca İngiliz ve Amerikan makamlarına çekilen telgraflarla olayı protesto etti. Fakat halkın bu çaba ve istekleri netice vermedi.
  29 Ekim 1919 Çarşamba günü Fransız öncü kuvvetleri Yüzbaşı Julie komutasında Maraş'a geldi. 30 Ekim Perşembe günü de De Fontzine komutasında 1000 Fransız ve 500 Cezayir asıllı asker ile Fransız askeri elbisesi giymiş 400 Fransız eşkiyası Maraş'ı işgal etmeye başladılar.
  Maraş'ta bulunan Ermeniler, Fransız işgal ordusunu coşkun gösterilerle karşıladılar. İşgalci Fransızlara çiçek buketleri sunularak "Yaşasın Fransızlar ve Ermeniler, Kahrolsun Türkler" diye bağıran Ermeniler taşkınlık ve çılgınlıklar gösterdiler. Türklerin milli ve dini değerlerine saldırdılar. İngilizlerin Türklere karşı Yunan ve Arapları kullandığı gibi Fransızlar da Ermenileri kullandılar. Daha önce Suriye'ye tehcir edilmiş Ermenilerden asker temin ederek ve bunlara Fransız üniforması giydirerek Maraş'ı işgal etmeğe getirdiler.
  Fransızların Maraş ve çevresini işgali İstanbul'da mitingler yapılarak protesto edildi. Ayrıca Maraş halkının da yaptığı mitingle işgal protesto edildi. İngiliz ve Fransız komutanlıklarına işgali telin eden telgraflar gönderildi.
  Güney cephesindeki gelişmeleri yakından izleyen Mustafa Kemal Paşa, Maraş ve Antep'te halkı teşkilatlandırmak için yüzbaşı Kılıç Ali Bey'i ve Süvari Yüzbaşısı Yörük Selim Bey'i görevlendirdi. Yapılan görev taksimine göre Kılıç Ali Bey Pazarcık'ta karargahını kurarak halkı teşkilatlandıracak. Ayrıca Fransızların Antep'teki birliklerinin Maraş'taki birlikleri takviye etmelerine engel olacak ve İslahiye Türkoğlu üzerinden Maraş'a gelen Fransızların yolunu kapayacaktı. Yüzbaşı Yörük Selim Bey ise Fransızların Maraş üzerinden İç Anadolu'ya doğru ilerlemelerine engel olmak için Göksun'da teşkilatlanacaktı. Ayrıca bunlar gerektiğinde Maraş içindeki muharebelere katılacaklardı 2. Acil

  Maraşı kim işgal etti? isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


maraşın işgali,  maraş işgali