+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesİ
  Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesİ

  Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesİ Hakkında Bilgi

  Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesi.jpg

  Hınçak Komitesi tarafından İstanbul'da yapılan Kumkapı gösterisinden önce komiteciler tarafından bütün Avrupa'ya karşı türlü şekillerde propaganda aracı olarak kullanılmış olaylardan biri de Musa Bey Olayı'dır. Bu olay dolayısıyla Türkiye'deki Ermenilerin can ve mal emniyeti Hıristiyanlığın güvenliği ileri sürülmek suretiyle feryatlar koparılmıştır.

  Mutki'li olan Musa Bey hakkında ileri sürülen şikayetler şöyle özetlenebilir:

  Musa Bey birçok yağmalar zulümler yapmış; ancak hakkındaki şikayetlerin üzerinde durulmamış. Özellikle Muş'lu bir papazın kardeşinin kızı olan Gülizar adında bir Ermeni kızını kaçırarak evini getirmiş ırzına geçmiş sonra kardeşine vermiş; fakat İslam olmasını da şart koşmuş. Kız Hıristiyanlıktan dönmeyi kabul etmemiş. Musa'nın attığı sopalardan bir gözü sakatlanmış ve Musa Beyin evinden kaçarak şikayette bulunmak üzere İstanbul'a giden Muşlularla birlikte İstanbul'a gelmiş. Bu kız ve papaz da dahil 58 Muş'lu Ermeni Başbakanlığa Adliyeye dilekçe vermişler. Karşılık alamamışlar. Komite ve patrikhane tarafından hanlara yerleştirilmişler. Komitenin teşviki ile Selamlık resminde "merhamet" diye bağırtılmışlar ve bunun üzerine Mabeyn Dairesi'ne getirtilerek sorguya çekilmişlerdir.

  Bunun üzerine Musa Bey muhakeme edilmek üzere İstanbul'a getirilmiştir. Yabancı siyasi temsilcilerin ve gazetecilerin de hazır bulunduğu büyük bir dinleyici kütlesi önünde muhakeme edilmiştir. Mahkeme sırasında altmış kadar şikayetçi ve tanık dinlenmiştir. Neticede sorumluluğu gerektiren bir şey görülmediği için Musa Bey suçsuz bulunmuştur. Böylece komitacıların büyük önem verdikleri bu gösteri de istenilen sonucu vermemiştir.

  Bununla beraber Musa Bey Olayı kuvvetli bir propaganda malzemesi olmuştur. Ermeni kızı Gülizar'ın anası ve amcası olan papazla birlikte fotoğrafları çekilerek her tarafa özellikle yabancı ülkelere gönderilmiştir. Bu suretle Hıristiyan yobazlığı tahrik edilmek istenmiştir
 2. Acil

  Ermenİ İsyanlari-1914 Öncesİ isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder