+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Almanya yunanistan işgali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Almanya yunanistan işgali
  Almanya yunanistan işgali

  Almanya yunanistan işgali hakkında bilgi

  Almanya yunanistan işgali1.jpg

  Marita Harekâtı (Almanca: Unternehmen Marita) ya da Yunanistan Muharebesi (İngilizce: Battle of Greece) II. Dünya Savaşı'nda Yunanistan ve Arnavutluk'ta vuku bulan ve Nazi Almanyası, İtalya ve Arnavutluk, Bulgaristan kuvvetlerinin Yunanistan, Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda kuvvetlerine karşı savaştığı harp. Yunan-İtalyan Savaşı'nın devamıdır.

  Yunanistan-İtalya Savaşı II. Dünya Savaşı sırasında İtalya'nın Arnavutluk üzerinden Yunanistan'ı işgal girişimiyle başlamış fakat Yunanistan işgali durdurmuş ve Güney Arnavutluk topraklarına girmiştir. 6 Nisan 1941'de Almanya İtalya'yı kurtarmak amacıyla Bulgaristan üzerinden Yunanistan'a saldırmış sonuçta Yunanistan ve yardım için gönderilen Britanya ordularını yenerek Atina'ya 27 Nisan 1941'de girmiştir. Yine de, 50000 Yunan ve İngiliz askeri başarıyla Yunanistan'dan tahliye edilmiştir[8]. 24 gün sonunda Kalamata'nın Almanlarca alınmasıyla çatışmalar bitmiştir. Yunanistan galip devletlerce paylaşılmıştır. [9] 42,311 müttefik askeri İngilizler'ce Yunanistan'dan tahliye edilmiştir.

  Bazı tarihçiler Almanya'nın Yunanistan'a saldırarak, Sovyetler üzerine planlanan Barbarossa Harekâtında vakit kaybettiğini bu nedenle nihayetinde II. Dünya Savaşı'nı yitirdiği ileri sürmüşlerdir. Diğer bir görüşe göre, Marita Harekâtı Sovyetler'e yapılan saldırıda hiç etkili olmamıştır.

  Türkiye savaşta tarafsız kalmıştır, bu da Alman galibiyetinde rol oynamıştır
 2. Acil

  Almanya yunanistan işgali isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yunanistan