+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Sasanilerde ordu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sasanilerde ordu
  Sasanilerde ordu

  Sasanilerde ordu hakkında bilgi


  Sasanilerde ordu.jpg
  Sasani hanedanı, 3. yüzyıl başlarında bugünkü İran'ın Persis eyaletinin hükümdarlığını ele geçiren tanrıça Anahita'yı takibeden rahiplerin soyundan gelen I. Ardeşir tarafından Persis'te (Pars ya da Fars vilayeti) Istakhr şehrinde kurulmuştur.

  Babası Babak (Papag) (Papak ve Babak diye de okunur) , ilk başlarda küçük bir şehir olan Kheir'in yöneticisiydi. 205'te Bazrangidler'in son kralı olan Gocihr'i tahttan indirmeyi başararak kendini yeni hükümdar olarak ilan etti. Bazrangidler, Partlara (Arşaklılara) bağlı olarak Persis'in yerel yöneticiliğini yapıyorlardı. Annesi Rodhagh, Peris eyalet valisinin kızıydı. Sasani ismi I. Ardaşir'in baba tarafından dedesi olan Sasan(Zazan) 'dan gelir. Zazan, Anahita Tapınağı'ın başrahibiydi.

  Deylam dediğimiz bölgede kurulmuştur. Bu gün zazaların tarihsel olarak yaşadıkları bölgedir, zazalar kendililerine dimli demler ve köken olarak hazarın kuzeyine tam da sasani iparatorluğunun kurulduğu bölgedir. kürtlerle tarihi bir bagları yoktur ayrıca sasan ın okunuşuda zazan şeklindedir. Bilime dayanmayan yolun sonu karanlıktır.
 2. Acil

  Sasanilerde ordu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder