+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda trafalgar savaşı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  trafalgar savaşı hakkında bilgi
  Trafalgar savaşı hakkında bilgi

  Trafalgar savaşı hakkında genel bilgi

  Trafalgar Muharebesi, 21 Ekim 1805'de İngiliz donanması ile Fransız ve İspanyol donanmaları arasında, İspanya'nın güneyindeki Trafalgar Burnu'nun batısında gerçekleşen deniz muharebesi. Muharebe, İngiliz donanmasının kayıpsız zaferi ile sonuçlanmıştır.

  trafalgar.jpg

  Olayların gelişimi

  15 yıl süren Napolyon Savaşları'nın kaderini etkileyen en önemli muharebelerden biri olan Trafalgar Muharebesi, Fransız ve İspanyol donanmalarının ağır yenilgisi ile sonuçlanmıştır. Fransız ve İspanyol donanmaları toplamda 39 adet olan gemilerinin 22'sini kaybederken Amiral Horatio Nelson kumandasındaki 21n gemilik İngiliz donanması kayıp vermemiştir. Ağır yaralanan Nelson, sonradan hayatını kaybetmiştir.
  Sonuçları

  Bu yenilgi ile Napolyon'un Britanya'yı işgal hayalleri suya düşmüştür. İngiliz donanması 18. yüzyılda ele geçirdiği deniz hakimiyetini bu zaferle pekiştirmiştir. Yüzyıl süren bu hakimiyet, I. Dünya Savaşı'nda Almanların eline geçmiştir.
  Kültür

  Londra'nın merkezindeki Trafalgar Meydanı ismini bu zaferden almıştır ve meydanın göbeğinde Amiral Nelson'un devasa bir sütun üzerindeki heykeli bulunmaktadır.
 2. Acil

  trafalgar savaşı hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


trafalgar savaşı