+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda 1972 münih olimpiyatları katliamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  1972 münih olimpiyatları katliamı
  1972 münih olimpiyatları katliamı

  1972 Münih Olimpiyatları Öncesindeki Gelişmeler


  Altı Gün Savaşı'nın üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmiş fakat İsrail ve Arap ülkeleri silahlanmaya devam etmiştir. Belli başlı kızışmalar olduysa da sıcak bir çatışma halinde bulunulmamıştır. Olayda görev alan saldırganlar, 1971 yılında El Fetih direniş örgütü içerisinde kurulan Kara Eylül adlı silahlı örgütün üyesiydi. Saldırı, Ürdün'ü Kara Eylül olayları sebebiyle cezalandırma amacı taşımaktaydı.
  Olay ve Gelişimi

  4 Eylül'ü 5 Eylül'e bağlayan gece saat 4:30 sularında kafilenin bir kısmının kaldığı 2 apartman dairesine silahlı militanlarca bir baskın yapıldı. İlk arbedede İsrailli sporcu Yossef Romano ve İsrail güreş takımı antrenörü Moshe Weinberg, iki saldırganı yaraladıktan sonra öldürürdüler. Olaylar sırasında İsrailli sporcu Gad Tsobari ve halter takımı antrenörü Tuvia Sokolovsky kaçmayı başardı ancak saldırganlar 7 İsrailli sporcuyu ve 2 antrenörü rehin alınmayı başardılar.

  1972 Münih Olimpiyatları.jpg
  Saldırganların Talepleri


  Saldırganların talebi İsrail hapisanelerinde tutulan 200 tutuklunun salıverilmesi ve Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu grubuna ait iki tutuklunun salıverilmesi idi.İsrail bu kadar acele bir şekilde pazarlık yapmayacaklarını Alman hükümetine bildirdi. Ayrıca olayı kontrol altına almak amacıyla İsrail'in kendi özel kuvveti olan anti-terör timini bölgeye yollama talebini de Alman hükümeti reddetti.

  Bir süre sonra saldırganlar bu taleplerinden vazgeçerek helikopter eşliğinde istedikleri uçaklara kadar eşlik edilerek yurtdışına çıkmak istediklerini bildirdiler. Alman polis kuvvetlerinin uzman ekibi yoktu ve Alman ordusu, Almanya yasalarına göre olaya müdahale edemiyordu.
  Sıcak Dakikalar

  Saldırganlar rehinelerle birlikte sağlanan iki helikoptere bindiler ve havaalanına doğru hareket ettiler.Saldırganlar havaalanına vardıktan belli bir süre sonra, havalanındaki ekip kendi inisiyatiflerine dayanarak operasyona başladılar.Saldırganlar uçağa yaklaştıklarında bomboş bir uçakla karşılaştılar. Tam bu sırada projeksiyon lambaları yakıldı ve keskin nişancılar ateş etmeye başladı. (Profesyonel keskin nişancı yoktu, gönüllü polisler vardı.)

  İlk ateşte 2 saldırgan öldürüldü.3'üncü saldırgan ağır yaralandı.Bu sırada 4 helikopter pilotu , helikopterlerini bırakıp kaçtılar.Artık şanslarının kalmadığını düşünen bir saldırgan helikopterin içini taramaya başladı, daha sonra da el bombası attı. Bu sırada diğer saldırganlar da siper aldıkları pozisyondan çıkarak polis'e karşı bir yarma saldırısına başladılar.Sonuçta ilk çatışma sırasında öldürülen 2 saldırgandan sonra kalan 6 saldırgandan da 2'si bu saldırı sonucunda öldürüldü.Bir saldırgan kaçmaya çalışsa da Alman polisi tarafından yarım saat sonra yakalandı
  Olay Sonrası

  Olaylar ; 11 İsrailli sporcu ve antrenör , 1 alman polisi ve 5 saldırganın ölmesi ile sonuçlandı. 3 saldırgandan 2'si sağ 1'i yaralı olarak ele geçirildi. Olay sonrasında olimpiyatlar durdu ve pek çok ülke olimpiyatları terk etti (olimpiyatların tarafsızlık ilkesi ve barış teması)

  Ölen 5 Arabın cenazesi Libya'da devlet töreni ile gömüldü (büyük tepkiler alındı) Olaydan 1 ay sonra Lufthansa uçağı kaçırıldı ve 3 saldırganın serbest bırakılması istendi. Alman hükümeti korsanların isteğini yerine getirdi.

  Olayların sonucu olarak İsrail sivil ve askeri pek çok örgütlenme kurarak bir dizi karşı saldırı başlattı. Suikastlara başladı. FKÖ'nün Çakal Carlos'dan karşı saldırılarda yardım aldığı bilinmektedir.
 2. Acil

  1972 münih olimpiyatları katliamı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder