+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Vercellae savaşı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vercellae savaşı hakkında bilgi
  Vercellae savaşı hakkında bilgi


  Vercellae savaşı ya da Raudine Ovası savaşı, M.Ö. 101'de, Konsül Gaius Marius tarafından Cermen kökenli Cimbrilere karşı Cisalpina Galya'da bulunan Vercellae kenti yakınlarında kazanılan Roma zaferi.

  Zaferin ardından, Romalıların iddiasına göre, Cimbrilerden 140,000 kişi öldürülmüş ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 60,000 kişi esir alınmıştır. Cimbri savaşçılarının gerçek sayısının birkaç bin olduğu iddia edilir. Bu zaferin asıl sahibi olarak Prokonsül Quintus Lutatius Catulus'un legatesi ve Roma ve diğer müttefik İtalyanların süvarilerinin lideri olan Lucius Cornelius Sulla gösterilir.

  Vercellae.jpg
  Yer

  Tarhçiler geleneksel olarak savaşın geçtiği yer olarak İtalya'da, Vercelli kenti yakınlarındaki Vercellae yerleşimi olarak kabul ederler. Bazı tarihçilere göre ise "vercellae" bir yer isminden ziyade iki nehrin kesiştiği yerde bulunan bir madencilik bölgesidir.

  Bu tarihçilere göre Cimbriler Brenner Geçidinin ardından her hangi bir sebep olmaksızın Vercelli'nin bulunduğu batıya dönmek yerine Adige nehrini takip etmişler ve bu durumda savaşın yeri modern Rovigo yakınlarındaki Polesine civarı olmalıdır.

  Savaşın ardından

  Vercellae zaferi, önceki yıl Marius'un Aquae Sextiae savaşında Tötonlara karşı elde ettiği zaferle birlikte, Cermenlerin Roma'yı işgal etme planlarını sona erdirdi.


  Politik olarak bu savaşın Roma'ya etkileri büyük oldu. Savaş, Marius ve Sulla arasındaki rekabeti gün yüzüne çıkardı ve bu rekabet daha sonra Roma'nın büyük iç savaşıyla sonuçlandı. Marius, üstün hizmetlerinden dolayı Senatodan izin alma gereği duymadan tüm İtalyan müttefiklerine Roma yurttaşlığı hakkı verdi. Bu aşamadan sonra tüm İtalyan lejyonları Roma lejyonu haline geldi. Bu durum bir Generalin Senatoya karşı ilk meydan okumasıydı ancak sonuncusu da olmayacaktı; M.Ö. 88'de, Sulla, hem Senatoya hem de geleneklere meydan okuyarak birliklerini Roma şehrine sokacaktı. Jül Sezar, Senato tarafından lejyonlarının komutasını bırakarak hakkındaki iddialarla ilgili olarak hukukla yüzleşmek üzere Roma'ya dönme emri alınca buna karşı çıkmış ve M.Ö. 49'da lejyonlarıyla birlikte Rubicon nehrini geçmişti. Bu hareket, Pompey komutasındaki Senatoryal güçlerle bir iç savaşa girişmesine yol açmış ve savaşın sonunda Roma Cumhuriyeti sona ermiştir.
 2. Zahra
  Üye

  Bu sava bugünkü İtalya da Konsül Marius ile Cermen kökenli Cimbrilerle yapılan bir savaştır ve bu savaşın sonunda Cimbriler yenilmiş ve Roma zafer kazanmıştır. Bu savaşta binlerce Cimbrili ölmüş kalan kadın ve çocukları da esir alınmış ve Roma da tutulmuşlardır.
+ Yorum Gönder