+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Aethelfrith Savaşları hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aethelfrith Savaşları hakkında bilgiler
  Aethelfrith Savaşları hakkında bilgiler


  MS 593-616 yılları arasında geçen savaşlardır.
  Anglosakson Heptarchy'sindeki önemli öldürücü mücadele, Bemi-cia'nın Anglikan kralı Aethelfrith (593-616) ile başlamıştı. Aethelfrith, krallığını ülkenin prensesi ile evlenerek ve erkek varis Edwin'i (585-632) sürgüne göndererek, başka bir Anglikan devleti olan Deira ile birleştirmişti.
  Aethelfrith, ülkesinin sınırlannı korumak için, Dal Riata'nın İskoç (İrlandalı) kralı ve Degasaston'daki Strathclyde Keltlerle savaşarak (603) ve alt ederek, Anglikanlan Forth of Firth'ın aşağısında doğudan batıya doğru hakimiyet sahibi haline getirdi. Artık Northumbria'nın (Bernicia ve Deira'nın birleşimi) kralı olan (616) Aethelfrith, 1.200 kadarını öldürdüğü ve İskoç Gallerini gerçek Gal'den ayıran bir arazinin kontrolünü kazandığı Bangor Wales'ten gelen 1.250 keşişe karşı Chester'da savaşmıştı.
  aethelfrith.jpg

  Bu sırada Edwin, Doğu Anglia'nın kralından alacağı yardımı garantilemişti; 616 yılında çağdaş Nottingham'ın yakınlannda Aethelfrith'e saldırdı ve onu öldürdü; daha sonra Galler Gwynedd (632) ile girdiği bir savaşta hayatını kaybedene kadar Northumbria'nın hakimiyetini elinde bulundurdu.
 2. Acil

  Aethelfrith Savaşları hakkında bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder