+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Sivas Kongresi için neden Sivas seçilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Sivas Kongresi için neden Sivas seçilmiştir
  Sivas Kongresi için neden Sivas seçilmiştir

  Sivas Kongresi için Sivasın seçilmesi


  Sivas Kongresi için neden Sivas seçilmiştir1.jpg.  Amasya Genelgesi ile bütün illerin her sancağından seçilecek en çok üçer delegenin Sivas’ta yapılacak Ulusal Kongreye gönderilmesi istenmiş ve bunun üzerine, bir yandan delege seçimleri, diğer yandan da yapılacak kongreyi engelleme çalışmaları başlamıştı. Böyle bir ortamda Mustafa Kemal ve Rauf Bey Erzurum’dan Sivas’a gelerek çalışmalarına burada devam etmeye karar vermişlerdi.

  Erzurum’da Kongre çalışmalarından sonra, Vilayet-i Şarkiye Cemiyeti’nin Sivas’ta açılan şubesi Ulusal Kongrenin hazırlık çalışmalarına başlamıştı. Sivas Valisi ile Kolordu Komutanı dahil çok sayıda yetkili kişi de bu çalışmalara destek vermekteydi. Diğer yandan yurt ölçeğinde seçilen delegelerin sağ salim Sivas’a ulaşmalarını sağlamak için 20. Kolordu Komutanı Ali Fuat Paşa da gerekli önlemleri almıştı. Buna rağmen üyelerin bazısı güvensizlik nedeniyle, bazısı da olanakları elvermediği için Sivas’a gelememişlerdi. Bu sırada Batı Anadolu’da sürdürülmekte olan kongre çalışmaları nedeniyle bu Bölgeden Ulusal Kongreye fazla delege gönderilmemişti. Batı ve Orta Anadolu örgütleri yine de Sivas Kongresi için delege seçimi yapmışlardı. Temsilciler Kurulu ise Erzurum Kongresinin kapsamına giren bölgelerin Ulusal Kongrede nasıl temsil edileceği hususunu tartışmış ve sonuçta, bu yerler için yeniden delege seçimi yapmaya gerek görmeyip, buraları kendilerinin temsil etmesini uygun bulmuşlardı. Kurulun Erzurum dışında bulunan 2 üyesi Sivas’a gelmeyi kabul etmiş, 4 üyesi ise çeşitli nedenlerle Sivas’a gelemeyeceklerini bildirmişlerdi. Gelişmeler bu şekilde olunca, her livadan 3 delege seçilip gelseydi 120 kadar delegenin toplanması gerekirken, Kongreye ancak 38 kadar delege katılabilmişti. Fakat her şeye rağmen yapılacak kongre bütün yurdu temsil etme gücünde ve ulusal kongre niteliğindeydi.

  Temsilciler Kurulu’nun Erzurum’da bulunan 3 üyesi (Mustafa Kemal, Rauf ve Raif Beyler) soruşturma kurulu ile görüştükten sonra yanlarındaki diğer arkadaşlarıyla birlikte 29 Ağustos 1919 günü Erzurum’dan ayrılarak 2 Eylül’de Sivas’a geldiler. Sivas Valisi Reşit Paşa kurului kongrenin yapılacağı Lise binasının önünde törenle karşılarken, kalabalık bir halk kitlesi de gelenleri karşılamaya büyük bir coşkuyla katılmışlardı. Temsilciler Kurulu’nun diğer üyelerinden Şeyh Fevzi Efendi Erzincan’da kafileye katılırken, Bekir Sami Bey ise Onlardan önce Sivas’a gelmiş ve gelen delegelerle buluşmuştu.

  Sivas’a gelen Temsilciler Kurulu, delegelerin birçoğunun görüşlerini aldıktan ve son hazırlıkları gözden geçirdikten sonra Ulusal Kongrenin gündemini hazırladılar. Buna göre Erzurum Kongre kararları ve ülkenin savunma önlemleri görüşülecek, üyelerin görüş ve önerileri alınacak ve bu arada Manda sorunu da tartışılacaktı. Bu sırada İstanbul’dan gelen delegeler Kongreye ağırlıklarını koymak için delegeler arasında bazı çalışmalar yapmışlardı.

  Benzer içerikler:
  Thk Sivas Şube Başkanı Işın, Aa Sivas Bölge Müdürü Coşkun'u Ziyaret Etti (10:06)
  Sivas'ta Damızlık Koç Adayı Dağıtımı Yapıldı (19:59)
  Sivas Barosu Başkanı Eliş: Önceliğimiz Avukat ve Avukatlık Mesleği (17:41)
  6 Ülke Öğrencisi Sivas'ta (12:44)
 2. Acil

  Sivas Kongresi için neden Sivas seçilmiştir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


sivas kongresi,  erzurum ve sivas kongresi,  amasya genelgesi,  amasya kongresi,  sivas kongresi ile ilgili görseller,  kongre için neden sivas seçilmiştir