+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Megiddo Savaşı (Sina ve Filistin Cephesi) (Birinci Dünya Savaşı) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Megiddo Savaşı (Sina ve Filistin Cephesi) (Birinci Dünya Savaşı)
  Megiddo Savaşı (Sina ve Filistin Cephesi) (Birinci Dünya Savaşı)

  Megiddo Savaşı (Sina ve Filistin Cephesi) (Birinci Dünya Savaşı) Hakkında Bilgi


  Tarih : 19 Eylül - 21 Eylül 1918
  Yer : Megiddo, Filistin
  Sonuç : Britanya İmparatorluğu'nun zaferi

  Taraflar : (Osmanlı Devleti - Almanİmparatorluğu ) - (Britanya İmparatorluğu, Avustralya, Hindistan , Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Fransa , Araplar)

  Megiddo Savaşı I. Dünya Savaşı'nın sonlarında önemli bir çarpışmadır.Yıldırım Orduları Grubu'na (7. ve 8. Osmanlı Ordusu) karşı savaşan Allenby'nin zaferinden sonra İngilizler Filistin içlerine girdi.1918 yazında Filistin'deki Osmanlı-İngiliz Cephesi, Ürdün'den Yafa'ya kadar uzanıyordu.

  İyice küçülmüş olan üç Osmanlı ordusundan ikisi cephenin batısında, biri de doğusunda bulunuyordu.Osmanlı ordularına komuta eden Liman von Sanders doğudan bir saldırı beklediğinden bu kesime ağırlık vermeye başladı.Böylece Allenby 19 Eylül'de cephenin batısında 1'e 10 üstün kuvvetlerle Osmanlı savunma mevzilerini söktü.

  Açılan yolda hızla ilerleyen süvari birlikleri kıyı şeridinden hızla geçtikten sonra, iç kesime yönelerek kuzeydeki çekilme hatlarını kestiler.Doğuda da geriye çekilmeye başlayan Osmanlı birlikleri Hicaz Demiryolu'na bağlı hatları tutan Arapların baskınlarıyla karşılaştılar.İngiliz birlikleri hızla harekete geçerek 1 Ekim'de Şam'a, 25 Ekim'de Halep'e girdi.38 günde 560 km ilerleyen İngilizler, 5 bin kayıp vererek 75 bin tutsak aldılar.
 2. Acil

  Megiddo Savaşı (Sina ve Filistin Cephesi) (Birinci Dünya Savaşı) isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder