+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Barışlar ve Savaşlar Forumunda Haçlı Seferler Ve Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Haçlı Seferler Ve Nedenleri
  Haçlı Seferleri Ve Nedenleri  Seferlerin amacı şöyle özetlenebilir: Doğu'nun zenginliklerini ele geçirmek, Türk-Islam ilerleyişini durdurmak ve Kudüs'ü almaktır. Seferler sırasında Islam dünyasında mezhep ve siyasi çekişmelerin yaşanıyor olması, Haçlıların işine yaramıştır.
  Seferlere karşı İslam dünyasını (Anadolu Selçukluları, Eyyubiler, Musul Atabeyliği, Danişmentliler, Artuklular, Memlükler gibi) Türk devletleri korumuştur.

  Seferlerin Nedenleri
  1) Ekonomik neden: Ekonomik çöküntü içindeki Avrupalıların, Doğu'nun zenginliklerini ele geçirme düşüncesi (temel nedendir)
  2) Dini neden: Din adamlarının, Ortodoks ve islam ülkelerinde etkin olabilme düşünceleri.
  Kluni Tarikatı'nın halkı kışkırtması ve kutsal kabul edilen Kudüs'ü almakla günahların affedileceği düşüncesi. (Halkın katılımını artırmıştır)
  3) Sosyal neden: Yoksul köylüler ve miras hakkından mahrum soyluların (miras, senyörün büyük oğlunun hakkıdır), toprak ve güç arzuları.
  4) Siyasi neden: Bizans'ın, Türk ilerleyişine karşı yardım istemesi. Kralların ve feodal beylerin siyasi güçlerini artırabilme planları. 1096-1270 yılları arasında toplam sekiz sefer düzenlenmişse de ilk dördü büyük önem taşır 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Haçlı seferleri Avrupalı hristiyanların Kiliseninde etkisini kullanarak müslümanların elindeki kutsal toprakları almak için düzenledikleri askeri akınlardır. Bu akınlarca asır boyunca sürmüştür ve binlerce insan yaşamını yitirmiş bir çok yer harap olmuştur.
+ Yorum Gönder