+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Okullarda el yıkamanın önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Okullarda el yıkamanın önemi nedir
  Okullarda el yıkamanın önemi nedir

  okullarda el yıkamak çok önemlidir çünkü hep çocuklar koşturuyor toz yapıyorlar tuvalete gidip sınıfa gidiyorlar ve orada koşturuyorlar o koşturmalar dan çıkan tozlar bizi çok hasta edebilir.

  okullarda-el-y-kaman-n-nemi-nedir.jpg
  Mikroplar hijyen koşullarının kötü olduğu, kişilerin temizlik alışkanlığının az olduğu, kirli sular, açık tuvaletler, açıkta satılan yiyeceklerin ve sinek, böcek, fare gibi canlıların çok olduğu yerlerde sık görülürler. Genellikle yaz aylarında sık görülürler. Önlenmelerinde en etkin yol, çevre koşullarının düzelmesidir. Bu yolla bulaşan hastalıklar arasında; tifo, dizanteri, kolera, A ve E tipi sarılık (hepatit A ve E) çocuk felci, pek çok çeşit parazit ve besin zehirlenmeleri başta gelir. Bu hastalıklardan korunmak amacıyla şunlar yapılmalıdır:
  - Sağlık eğitimi, korunma yöntemlerinin ilk basamağıdır. Kişilere hastalıkların bulaşma yolları anlatılıp, korunmada en başta gelen yöntem olan bireysel temizlik öğretilmelidir. Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Mikropların bulaşma olasılığını azaltmak için, elleri sık yıkamak gerekir. Yemeklerden önce, sonra ve tuvaletlerin kullanımı öncesi ve sonrasında ellerin yıkanması gerekir
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çocukların okulda dokundukları eşyaların hemen hemen hepsi mikroplarla doludur,ayrıca çocuklar bir mikrop yuvası olan tuvaletleri de sıkça kullanırlar , düşünün bunca mikroba rağmen çocuklarınız ellerini yıkamıyor bu onları hasta eder eğer hastalanmalarını istemiyorsanız öğretmenleri de yardımıyla okulda sürekli ellerini yıkamalarını söyleyin.
+ Yorum Gönder