+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hava Gözetim Radarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hava Gözetim Radarı
  Hava Gözetim Radarı hakkında bilgi

  Bu radarlar, Hava Trafik Güvenlik operatörleri tarafından uçakların kimliğinin tanınmasında, yaklaşan uçakların iniş sıralamasında ve bireysel yaklaşım kontrollerinde kullanılır. Ayrıca bu radarlar başka radarlardan, örneğin hava savunma radarlarından gelen verileri veya ikincil radarlardan (küçük hava alanları hariç) gelen Mod-4 koordinat verilerini ilintilendirirler. Bu radar şebekesi her türlü hava koşulları altında çalışabilir. Genellikle E-bandında çalışırlar ve menzilleri 120 km ye kadardır.

  havagzetimradar.jpg 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hava Gözetim Radarı hakkında bilgi

  Hava gözetim radarları, uzak menzillerde bulunan düşman uçak ve füzelerinin konumunu, rotasını ve hızını önceden tespit etmek için erken uyarı sistemlerinde kullanılırlar. Düşman saldırısı hava savunma sistemine zamanında verilen alarm ile önlenebilir. Bir ülkenin hava sahasının sağlıklı bir gözetimi, çoğunlukla bir iletişim ağı ile birbirlerine bağlı, geniş gözetim kapasitesine sahip sabit radarlarla sağlanabilir.

  Bir hava gözetim radarının menzili 450 km den fazla, azimut tarama açısı tam dönüşü sağlamak üzere 360 derecedir. Hava gözetim radarları sağladıkları konum bilgisine bağlı olarak iki sınıfa ayrılırlar. Sadece menzil ve azimut açısı bilgilerini veren radarlar 2-boyutlu (2D)radarlardır. Menzil, azimut açısı ve yükseklik bilgilerini tamamını veren radarlar ise 3- (3D) radarlardır

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hava gözetim radarları uzakta olan düşman uçaklarını tespit etmek amacı ile kurulurlar. Hava gözet,im radarları düşman saldırılarına karşı önlem amacı ile kurulur ve uzaktan gelebilecek düşman saldırlarını tespit ederler. Hava gözetim radarları bir tehlike anında alarm vererek havadan gelecek saldırılara karşı koruma sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder