+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Gelişmişlik düzeyi ile nüfus arasında nasıl bir ilişki vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gelişmişlik düzeyi ile nüfus arasında nasıl bir ilişki vardır
  gelişmişlik düzeyi ile nüfus arasında nasıl bir ilişki vardır. Bana kısaca bilgi verebilir misiniz 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  gelişmişlik düzeyi ile nüfus arasındakı ilişki


  gelişmişlik düzeyi ile nüfus arasındakı ilişki.jpg
  Gelişmiş ülkeler ekonomik yapılarını sağlamlaştırmış yaşam koşullarının yüksek olduğu iş imkanları bakımından avantajlı ülkelerdir.Bu bölgeler mevcut yapılarından dolayı göç almaya müsayit bölgeler yada insanların yerleşme için tercih ettiği alanlardır.Ancak bu ülkelerde mevcut standartların yüksek olması eğitim seviyesinin iyi olması kadının iş hayatındaki rolünün fazla olmasından dolayı doğum oranları düşüktür.Nüfusu fazla ancak nüfus artış hızı düşük hatta eksilere doğru giden bir yapıdadır.

  Geri kalmış ülkeler de ise mevcut ekonomik yapının yetersiz olması sağlık şartlarının iyi olmaması kadının iş hayatındaki rolünün az olması aile planlaması konusunda yeterli alt yapıya sahip olmadıklarından dolayı ciddi bir nüfus ve nüfus artış oranını vardır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Gelişmişlik düzeyi nüfus oranını düşürür. Gelişmemiş ülkelerdeki insanlar bütün işlerini insan gücü ile yaptıkları için doğum oranı daha fazladır. Gelişmiş ülkelerde sanayileşmenin artması insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltmış ve fazla nüfus aşırı tüketen insan olarak görülmeye başlanmış ve aile planlaması ile doğum oranı azaltılmıştır.
+ Yorum Gönder