+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda çanakkale şehitleri tanıtım ve araştırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  çanakkale şehitleri tanıtım ve araştırma
  çanakkale şehitleri tanıtan ve açıklatan bir parça paylaşabilir misin? Çanakkale şehitleri ile ilgili bir yazı paylaşmanız mümkün mü açıklayıcı ve bilgi verici olursa sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çanakkale şehitleri tanıtım ve araştırma

  ınsanı bütün değerleriyle yok eden savaş, günümüzde de en ağır şekliyle sürüyor. dünya üzerinde en büyük savaşlara giren bir ulus olarak bunun sonuçlarını ve acısını biliyoruz. ulusal varlığımıza yönelik saldırılara karşı çanakkale' de canını feda eden dedelerimiz, savaşa girmese de aramızda olamayacaklarını biliyorlardı. sonsuza dek bu dünyada kalamayacaklarını bildikleri halde yüzbinlerce mehmetçik hayatlarının baharında ölmekten niye çekinmediler? bunun birçok sebebi, ancak tek sonucu vardı.
  çanakkale'yi "ınsanliğin savaşi yendığı yer" haline getirmek.
  böylesine anlamlı ve değerli mesajı dünya var oldukça gelecek nesillere taşıyabilmek için çanakkale şehitlerinin torunları olarak bir görev üstlendik.

  bu savaş 250 kilometrekarelik dar bir alanda, 10 ay sürmüştür. toplam 1.5 milyon kişi savaşmış, müttefik kuvvetlerden 270 bin kişi ölmüş, türk ordusu ise 250 bin ( bazı kaynaklara göre 400 bin ) şehit vermiştir. her yıl 25 nisan'da 25 bin kilometre uzaktan, en az 5 bin kişilik gruplarla gelip çanakkale'de ölen yakınlarını ziyaret eden anzakları ilgiyle izliyoruz. çanakkale'yi ziyaret ettiğimizde çok sayıda savaşta yakınlarını kaybeden yabancı kişileri görmekteyiz. çanakkale savaşına katılan bütün ulusların çok sayıda dernekleri, kuruluşları, internette yüzlerce web sayfaları, basılı ve görsel yayınlarının yanısıra tamamen bu savaşı gözler önüne seren gezilebilir ve internet üzerinden ziyaret edilebilir müzeleri ,bu savaşa katılan her bir askeri için internette tanıtım sayfaları var.
  Çanakkale şehitleri tanıtım ve araştırma 1.jpg
  oysa, türkiye cumhuriyetinin kuruluş vizesinin alındığı çanakkale savaşları ve aziz şehitlerimizin tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için faaliyet gösteren derneklerin yetersiz olduğunu üzülerek tespit ettik.
  bu durumdan yola çıkarak
  çanakkale şehıtlerı tanitim ve araştirma derneğı'ni kurduk.
  ılklerin kenti ızmir'de kurulan ve kısa sürede çanakkale şehitlerini ülkenin her köşesinde yaşayan insanımıza tanıtmayı amaçladık.

  derneğimizin esas çalışma etkinliklerini şöyle özetleyebiliriz;
  - çanakkale şehitlerimizi türkiye'ye ve dünya ülkelerine tanıtmak,
  - çanakkale savaşları hakkında türk gençliğini bilgilendirmek,
  - çanakkale savaşında tam anlamı ile oluşan birlikte var olma inancını pekiştirmek ve özellikle
  bu günlerde daha çok ihtiyacımız olan ulusal dayanışmaya yansıtmak,
  - çanakkale savaşında kader birliği yapmış ülkelerin benzer kuruluşları ile ilişkiye geçip
  türkiye'nin uluslararası platformlarda hak ettiği yere ulaşmasına katkı sağlamak,
  - bu amaca ulaşmak için her türlü yayın, yurt içi ve yurt dışı ziyaretler,akademik araştırma ve çalışmalar,
  sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek .
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çanakkale savaşı 18 Mart 1915 yılında zafer ile sonuçlanmıştır. Çanakkale savaşında rusya ülkemizi işgal etmiş ingiltere ve fransada rusyaya bu şavaşta yardımcı olmuştur. Amaç denizlerde hakimiyet kurmakta ama Rusya ve müttefikleri savaşta yenik düşmüş ve türkler büyük bir zafer ile savaştan çıkıştır. Bu savaşta savaşa katılan gençlerin çoğu şehit olmuştur her yıl 18 Mart çanakkale şehitleri günü olarak kutlanmakta ve şehitler törenler ile anılmaktadır.
+ Yorum Gönder