+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin el sanatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güneydoğu anadolu bölgesinin el sanatları
  güneydoğu anadolu bölgesinin el sanatları hakkında bilgi almak istiyorum. Güneydoğu anadolu bölgesinde en çok hangi al sanatları yapılmaktadır. Güneydoğu anadolu bölgesinde unutulan sanatlara yeniden bir dönüş var mıdır bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesinin el sanatları nelerdir

  Mardin El Sanatları


  Semercilik, Nalburculuk,Testicilik Çanak ve Çömlekçilik(bardak çömlek küp saksı vb. ürünler) Merkez ve Midyat ilçelerinde çok eski yıllardan beri devam eden bir sanat dalıdır. Yörenin kırmızı toprağı küp yapımcılığına uygun olduğu için bu sanat dalı bu ilçelerde gelişme göstermiştir. Testiler aynı zamanda evlerin kubbeli tavanlarında da kullanılmıştır.
  Çok eski bir geçmişe sahip olan iğne oyası göz nurunun el maharetiyle bütünsel bir güzellik sergilendiği bazen masa örtülerinde veya oda takımlarında kırlent yazma çevrelerinde yaka ve benzeri aksesuarda motiflenen ayrı bir sanat dokusudur.

  Basmacılık kök boya ile elle yapılmış tahta kalıpları kullanmak suretiyle şekillenmektedir. Bu sanat daha çok nevresim perde masa örtüsü bohça ve tablo gibi ürünlerin yapılmasında kullanılır.
  Bakırcılık ve Kalaycılık Mardin merkezinde önemli diğer sanat dalları gibi ayrı bir ihtimamla şehrin özel dokusunda yer bulan kendi adıyla anılan çarşısında yüzyıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Bakırcılıkta ürünlerin ortaya çıkması son derece ağır şartlarda gerçekleşmekte ve işin tamamı el gücüne dayanmaktadır. Burada bir çok sofra takımı çanaklar kaşık kepçe kevgir sini leğen yemek tencereleri kazanlar güğümlü ibrik denilen ibrikler su güğümü vb. mutfak eşyaları üretilmektedir.

  Tahta yontma sanatı Mardin'de taş oymacılığı kadar meşhurdur. Kapı mimber divan takunya tarak kanepe konsol gelin sandığı gibi alanlarda kendini göstermektedir.


  g-neydo-u-anadolu-b-lgesinin-el-sanatlar-nelerdir.jpg
  Gaziantep El Sanatları

  Kilimcilik,Kutnuculuk,Aba Dokumacılığı,Zurnacılık,Bakırc ılık,Sedefcilik,Gümü ş İşlemeciliği,Yemenicilik,Antep İşi El İşlemesi,kuyumculuk,küpçülük..


  Adıyaman El Sanatları

  Adıyaman ilçe ve köylerinde halı, kilim, heybe, hurç gibi yöre insanımızın sanat ve estetik zevkini, el becerisini yansıtan geleneksel el sanatları hem halkımızın kendi ihtiyaçlarını karşılamak hem de turistik meta olarak üretilmektedir. . Bunun yanında genç kızlarımızın, sözü dili, sayılabilecek yazma oyaları, kanaviçe nakışlarından yöremizde büyük önem ve değere sahiptir.

  Günümüzde gelişen teknoloji karşısında varlığını koruyamayan köşkerlik ( yemenicilik ) hemen hemen yok olmuştur.


  Diyarbakır El Sanatları

  Kuyumculuk ve bakırcılık..
  Diyarbakir’in en önemli sanatlarindan birisi kuşkusuz kuyumculuktur. Hala eski tip törelerini sürdüren ailelerden işlenmis ayna, gülabdan, nalin ve ziynet takılarını korumak için Pestahtah" adi verilen gümüs işlemeli sandıklar bulunmaktadır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde bakırcılık, gümüşçülük , ve taş işlemeciliği yanı sıra iğne oyaları baskıcılık ceviz oymacılığı da yapılmaktadır. Gümüşte özellikle telkari sanatı bölgede en çok yapılan işlemecilik iken bakırcılıkta da eskiye bir dönüş var değerini kaybetmiş eski bakırlar tekrardan toplanıp işlenerek eski değerlerine kavuşturulmuştur.Birde Siirt yöresindeki yün işlemeciliğini de unutmadan ekleyeyim Siirtte de yün işlemeciliğinden battaniyeler seccadeler ve heybeler yapılmaktadır.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesinde el işlemeciliği olarak bakırcılık, gümüşçülük, ahşap işlemeciliği iğne oyaları yapılmaktadır. Son yıllarda eski el işlemelerine rağbet artmış unutulmaya yüz tutmuş bakırcılık yeniden canlanmıştır. Telkaride son yıllarda çok talep gören el sanatları arasında yerini almıştır.

+ Yorum Gönder