+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda adana ilinde yetişen meyveler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  adana ilinde yetişen meyveler
  adana ilinde yetişen meyveler nelerdir? Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Adanada hangi meyveler yetişmektedir bana Adanada yetişen meyveler konusunda bilgi verebilir misiniz? Adanada yetişen meyveler başka illerde yetişiyor mu bana Adana yetişen meyve konusunda bilgi verin lütfen . 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  adana ilinde yetişen meyveler nelerdir

  adana ilinde yetişen meyveler nelerdir.jpg
  Akdeniz Böl’nde ekonomi tarıma dayanır. Çalışan nüfusun büyük bölümü tarımla uğraşır. Türkiye’de tarımdan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölge burasıdır. Sanayi ise daha çok bölgenin doğusunda, Adana ,Mersin , arasında ve İskenderun'da yoğunlaşmıştır. Turizm kıyı kesimlerde özellikle Antalya çevresinde önemli bir gelir kaynağıdır.
  Bölgede tarımsal etkinlik oldukça çeşitlidir; özellikle bitkisel üretim gelişmiş ve teknik düzeyi yükselmiştir. Ekonomik değerleri yüksek birçok ürün yetiştirilir; modern tarım girdileri ve yoğun tarım teknikleri kullanımı yaygındır; üretim iç pazarada olduğu kadar dış pazarada dönüktür. Başka alanlarda olduğu gibi tarımsal etkinlik alanında da kıyı kesimi ile iç kesimler arasında hem yetiştirilen ürün türleri , hem de yetiştirme açısından önemli sayılabilecek farklar göze çarpar.

  Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk, susam , yer fıstığı , turunçgiller, muz , zeytin , incir , üzümdür, Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmış olan turfanda sebzecilik ve seracılıktır; üretim özellikle son 10 yıl içinde hızla artmıştır. Yumuşak kış koşulları , havaların erken ısınması, don olaylarının seyrekliği gibi etkenlerin bu gelişmede rolü büyüktür. Bölge üretimi büyük kentlerin sebze gereksinimini karşıladığı gibi önemli ölçüde ihracat da yapmaktadır.
  Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlik ise iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak hemen hemen tümüyle farklı bir nitelik taşır. Bu kesimde daha çok kuru tahıl tarımı egemendir. Sulana bilen alanlarda ise iklim koşullarına uygun sanayi bitkileri ve meyveler yetiştirilir. Bu yörelerdeki dağlık alanlar hem ovaların doğal su deposu hem de yazın ovalardan getirilen sürüler için yaylak işlevi görür. Tarım takviminin farklı oluşu yüzünden , dağlık alanlardaki kırsal kesimde yaşayan halkın birbölümü zaman zaman aşağıdaki ovalara inerek tarla işlerinde çalışır.

  Modern tarım teknikleri kullanıldığından üretim miktarı fazladır. Yetiştirilen birçok ürünün Türkiye içindeki payı yüksektir. Türkiye pamuk üretiminin %41 gül yaprağı ve muz üretiminin tümü turunçgillerin %89, yer fıstığı üretiminin % 90 , soya üretiminin %91, karpuz üretiminin %29, domates üretiminin %21, üzümün %17 ve zeytin üretiminin de %15 Akdeniz Böl’nden sağlanır

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Adana portakalo, mandalina, greyfurt, ve limon kış mevsiminde bolca yetiştirilirken yaz mevsiminde de şeftali, erik, nektarin ve karpuz bolca yetiştirilir. Narenciyenin en çok Akdeniz bölgesinde Adana,Mersin ve İskenderun da yetiştirilir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Adana akdeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Adana iklimin el verişli olması nedeni ile pek çok meyve türü yetiştirilmektedir. Adanada portakal, mandalina greyfurt ve limon yetiştirilmektedir. Adana da ayrıca karpuz yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Adanada yetişen meyveler antalya ve mersinde de yetiştirilmektedir.

+ Yorum Gönder


adanada yetişen meyveler,  adanada yetişen ürünler,  adana ilinde yetişen meyveler,  adana ilindeki yetişen meyveler