+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kobi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  kobi nedir
  Kobinin anlamı hakkında kısa bilgiler nelerdir bunlardan birkaçını paylaşınız? Kobi hangi iletmeleri tanımlamak için kullanılır bana bu konuda bilgi verir misiniz? Kobiler nasıl çalışır beni bilgilendirirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kobi hakkında genel bilgi

  KOBİ, “Küçük ve orta büyüklükteki işletme” kelimelerinin kısaltmasıdır. Birçok farklı tanımı bulunan bu kelimenin en bilinen tanımını KOSGEB yapar: “imalat sanayiinde, hisselerinin %25′in fazlası büyük işletmelerin elinde olmayan, 1′den 250′ye kadar işçi çalıştıran” şirketler.

  KOBİ kavramına çalışan sayısı, satış miktarı, sermaye miktarı, çalışma alanı, maaş dağılımı, üretim miktarı gibi birçok ölçüt etkendir. En genel ölçüt kavramları ise firma çalışan sayısı ve firmanın cirosudur.
  kobi-hakk-nda-genel-bilgi.jpeg
  KOBİ denildiğinde sadece kısıtlı bir tanımdan ziyade, bir bütünü ele almak daha doğru olur. Çünkü KOBİ kapsamına 3 farklı birim girmektedir. Bunlar; Mikro ölçekli işletmeler, küçük ölçekli işletmeler, orta ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmakta.

  KOBİ´ler 3 grupta sınıflandırılmıştır;
  a) Mikro Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 10 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 1 milyon Türk Lira’sını aşmayan işletmeleri kapsar.

  b) Küçük Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 50 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 5 milyon Türk Lira’sını aşmayan işletmeleri kapsar.

  c) Orta Ölçekli İşletme: Bünyesinde yıllık 250 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon Türk Lira’sını aşmayan işletmeleri kapsar.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kobiler küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri tanımlar. Kobinin tanımını en detaylı şekilde KOSGEP yapmaktadır. KOBİ işletmenin büyüklüğü , çalışanları ve cirosuna göre belirlenir. Kobi üç farklı birimi tanımlamak için kullanılır. Mikro işletme, küçük işletme ve orta işletmeler kobinin tanımı içerisinde yer alamktadır.
+ Yorum Gönder