+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Abdülaziz Cami hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Abdülaziz Cami hakkında bilgi
  Abdülaziz Camisi ile ilgili kısaca bilgi veriniz? Abdulaziz cami nerede ve kim tarafından yaptırılmıştır mimari yapısı nasıldır bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?Abdülaziz camisi ile ilgili detaylı bilgi verirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Abdülaziz Camisı

  Sultan Abdülaziz'in İstanbul'un Maçka semtinde yaptırmaya başladığı, ancak ölümü üzerine tamamlanamayan Aziziye Camisi'nin temelleri üzerinde bugün Swissotel yükseliyor.
  Abdülaziz Camisı.jpg
  Sultan Abdülaziz de İstanbul'da bir cami yaptırmak istemiş ve bu cami için Maçka'nın Dolmabahçe'ye hakim bir noktasını seçmişti. Abdülaziz, 4 minareli olarak yaptırmak istediği cami için mimar olarak Sarkis Balyan'ı bulmuştu.

  Abdülaziz, Sultanahmet Cami kadar görkemli, 4 büyük fil ayağı üzerinde büyük bir kubbeden oluşacak bu büyük caminin giderleri için de gelir kaynakları düşünmüştü. Bunun için günümüzde ''Akaretler'' olarak anılan ve ''kira getiren'' anlamına gelen sıra evleri yaptırmıştı. Ancak 1874 sonları veya 1875 başlarında büyük bloklar halindeki temel taşları yerleştirilerek bina temelden yükselmeye henüz başlamışken, Sultan Abdülaziz 30 Mayıs 1876'da tahttan indirilmiş ve inşaat durdurulmuştu.

  Camiden geriye kalan duvarların ve fil ayaklarının temel taşlarının uzun süre bu şekilde kalması, bulunduğu mevkinin ''Taşlık'' adını almasına sebep olmuştur. Daha sonra bu temeller üzerinde önce Taşlık Gazinosu, 1980'li yıllarda ise Swissotel-Bosphorus oteli inşa edildi. Caminin, avlu olarak tasarlanmış bölümü ise Vişnezade İnönü Parkı olarak düzenlendi
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Abdülaziz cami İstanbul maçkada temeli atılmış ama bir türlü cami olarak tamamlanmamış önceleri maddi imkanların kısıtlı olması caminin yapımını geciktirmiş daha sonra Sultan Abdülazizin vefat caminin bir türlü tamamlanmamasına neden olmuştur. Daha sonra yarım kalan caminin yapısı gazino olarak tamamlanmış en son otel olarak tasarlanmıştır.
+ Yorum Gönder