+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kuzey kutbunun sıcaklık ve yağış özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  kuzey kutbunun sıcaklık ve yağış özellikleri
  kuzey kutbunun sıcaklık ve yağış özellikleri hakkında kısa bir yazı paylaşır mısın? Kuzey kutbunda soğuktan insanlar nasıl korunur ve neden burada sıcaklık yükselmez bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye

  Kuzey kutbunun sıcaklık ve yağış özellikleri hakkında bilgi
  kuzey-kutbunun-s-cakl-k-ve-ya-zellikleri.jpg

  Kutup iklimi. Dünya'nın sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Kuzey Kutbu çevresinde, Grönland Adası'nın iç kısımlarında ve Antarktika'da etkilidir.

  Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C'nin altındadır. Sıcaklık çoğu zaman -40°C'ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez çünkü Güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir.

  Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağışlar son derece az ve her zaman kar şeklindedir. Ortalama yağış yıllık 200 mm civarındadır. Bu sebeple, kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir. Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.

  Eskimolar hayvan derilerinden yaptıkları kıyafetleri kat kat giyerek soğuktan korunurlar. Ulaşım, köpeklerin çektiği kızaklarla sağlanır. Halk, geçimini balıkçılıkla sağlar. Bazı balıkları buzu kırarak çıkarırlar.bazı eskimolar evlerini buzdan yaparlarken ki buna iglo denir bazıları ise soğuğa dayanıklı evler yaparlar.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kuzey kutbu sürekli olarak soğuktur güneş buraya eğik ışınlar ile vurduğu için sıcaklık hiç bir zaman buralarda yükselmez kışın kutuplarda sıcaklık -40 kadar düşmektedir. Hayvanlar vücutlarında bulunan yağlar ile soğuktan korunurken eskimolar ise hayvan derisinden yaptıkları kıyafetleri kat kata giyerek soğuktan korunurlar.
+ Yorum Gönder