+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda uygarlık medeniyet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  uygarlık medeniyet
  uygarlık medeniyet ile ilgili kısaca yazı paylaşmanızı istiyorum, Uygarlık ile medeniyet aynı anlamamı gelir medeniyet yada uygarlık sözü ile ne anlatılmak istenmektedir bana bu onuda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  uygarlık medeniyet hakkında bilgi
  uygarlık medeniyet hakkında bilgi.jpg
  Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun veya diğer zeki canlı türlerinin, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.
  Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.
  Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur. Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlatma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bir ülkeyi yada toplumu diğer ülkelerden yada toplumlardan ayıran yaşayış, kültür, adet, gelenek ve göreneklerini kapsamaktadır. Uygar kelimesi uygurlardan gelmiş bir kelimedir. Uygarlık sürekli devam eden bir toplum yaşayışını anlatırken medeniye daha kısa süre yaşam süren toplumları anlatmak için kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder