+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda miryokefalon savaşının önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  miryokefalon savaşının önemi
  Miryokefalon savaşının önemini kısaca anlatmanızı istiyorum. bunun dışında bana miryokefalon savaşının kimler arasında kaç yılında meydana geldiği hakkında bilgi verebilir misiniz. bunun dışında miryokefalon savaşının sonucunun ne olduğu hakkında da bilgi alabilir miyim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  miryokefalon savaşının önemi

  Miryokefalon Savaşının Önemi nedir
  - II.Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı'ndan sonra Anadolu'da siyasi birliği kurma ve ve genişleme siyasetine devam etmiştir. Bu amaçla Malatya'yı alarak Danişmentoğullarına son vermiştir . (1178)
  - Bu zafer sonucunda, Manuel idaresindeki Bizans'ın o zamana kadar uygulanan atılgan bir stratejiyi geride bırakmak zorunda kalmıştır. Gelecekte Selçuklular karşısında Bizans ordusu sadece sınırları savunan bir güç olmuştu. Böylece bölgede siyasî ve askerî insiyatif Anadolu Selçuklu Devletine geçmiştir.
  - Avrupalı tarihçiler bundan sonra Anadoluya Türkiye demeye başlamıştır.
  - Anadoluda Haçlı Seferleriyle Bizans'a geçen üstünlük tekrar Türklere geçmiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Miryokefalon Savaşı 17 Eylül 1176 tarihinde yapılmış olan bir savaştır. bu savaşta bilindiği gibi anadolu selçuklu devleti tam olarak üç büyük devlet ile savaştı ama sonuç olarak kazanan taraf selçuklu devleti oldu. bu savaş ile birlik de bilindiği gibi anadolunun türk devleti olduğu kesin olarak anlaşılmıştır.
+ Yorum Gönder