+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda hindistan ekonomisi 2012 Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hindistan ekonomisi 2012
  hindistan ekonomisinin genel bilgileri ile ilgili kısaca bilgi almak istiyorum. Hindistanın ekonomisi ilerlemektemidir. Hindistanın ekonomisi ve iş gücü nasıldır bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  hindistan ekonomisi

  Buna göre ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla büyüme oranı %5,5 iken, üçüncü çeyrekte bu rakam %5,3 oldu
  Bu verilerin, Hindistan hükümeti üzerinde daha fazla reform yapma ve para politikasını gevşetme baskısını artıracağı düşünülüyor.
  hindistan ekonomisi.jpg
  Hükümet ekonomiyi canlandırmak amacıyla perakende ve havacılık sektörlerini yabancı yatırıma açmak gibi bazı adımlar atmıştı.

  Ancak ülkede geniş çaplı protesto ve grevlere yol açan bu adımları yeterli bulmayanlar var.

  Hindistan Devlet Bankası'nın baş ekonomisti Brinda Cagirdar, büyümeyi teşvik için Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürmesi gerektiğini söyledi.

  Merkez Bankası bugüne dek önceliğinin enflasyonu kontrol altında tutmak olduğunu söyleyerek, faizleri artırmayı reddediyordu.

  Brinda Cagirdar "Öncelik enflasyondan büyümeye kaymalı. Tüketimin durmaya başladığı, buna ek olarak yatırımların yavaşladığı bir ortamda büyüme kritik duruma geldi." diye konuştu.

  Düşüşün sebepleriHindistan'daki yavaşlamada dünyada ithal ürünlere olan talebin düşmesi, yabancı yatırımın azalması ve önemli reformlar konusunda siyasilerin anlaşmazlığa düşmesi gibi faktörler rol oynadı.

  Son birkaç haftada hükümet ülkeye yabancı yatırımcıları çekmek için yeni önlemler açıkladı.

  Merkez Bankası da bankaların rezervde bulundurması gereken para miktarını iki ayda iki kez azaltarak, kredi akışını canlandırmaya çalıştı.

  Bu adımların piyasalara 5 milyar dolar enjekte etmesi umuluyor.

  Uzmanlar, ABD gibi büyük ekonomilerdeki iyileşme sinyalleri ile birlikte bu adımların önümüzdeki aylarda büyüme oranlarına olumlu etki yapacağını umuyor.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hindistan büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Hindistan pek çok ülkeden daha büyük bir ekonomiye sahiptir. İş gücü yönünden güçlüdür. Hindistan henüz çin kadar büyük bir ekonomiye sahip olmasada ileride ikinci bir çin vakası olmasından korkulmaktadır.
+ Yorum Gönder