+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Talas - Savaşı - Muharebesi ve sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Talas - Savaşı - Muharebesi ve sonuçları
  Talas - Savaşı - Muharebesi ve sonuçları nelerdir kısaca yazınız. bunun dışın da Talas - Savaşı - Muharebesi tam olarak kaç yılında başlamış ve tam olarak kaç yılın da ne gibi sonuçlar ile bitmiştir açıklayabilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Talas Savaşı Muharebesi Hakkında Bilgi
  Talas - Savaşı.jpg
  Bu muharebe ile birlikte matbaa ilk defa Çin dışına çıkmıştır. Bunun yanı sıra barut, kâğıt ve pusulayı da Araplar öğrenmişlerdir. Bu önemli buluşlar Avrupa'ya ise Avrupa ülkelerinin İslam dünyasına karşı düzenlediği Haçlı Seferleri ile geçmiştir. Bu bakımdan da Talas Savaşı'nın Dünya Tarihi için çok önemli bir yeri vardır. Türk Tarihi için de önemi büyüktür. Türkler bu savaşta Müslümanlığı yakından tanıma fırsatı bulmuştur ve çoğu tarih kaynaklarında Türklerin Müslümanlığın kabul etmesi konusunda başlangıç noktasını oluşturur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Talas Muharebesi bilindiği gibi tam olarak 751 yılında meydana gelmiş olan bir savaştır. bunun dışında bu savaş bilindiği gibi abbasi halefiliği ve karluklar ve çin arasında meydana gelmiş olan bi savaştırve bu savaşı bilindiği gibi türklerin tarafı kazanmıştır.
+ Yorum Gönder