+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda mısır piramitleri nerede yapılmış Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  mısır piramitleri nerede yapılmış
  mısır piramitleri nerede yapılmış kısaca anlatır mısın? Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığı ve hangi özelliklere sahip oldukları konusunda bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Mısırda yapılmıştır, Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehrinin batısında bulunan Giza Yaylasında bulunmaktadır. VE BURADA YAPILMIŞTIR, Keops Piramidinin yanında biraz daha küçük olan Kefren ve Mikorinos piramitleri bulunmaktadır. Ayrıca, içlerinde prenseslere ve firavunun en yakın yardımcılarına ait mumyaların bulunduğu beş piramit daha vardır.

  Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, M.Ö. 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramit ise M.Ö. 2500′lü yıllarda hüküm süren Mikerinos’a aittir. Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası” olma niteliğine hak kazanmıştır.
 3. Ziyaretçi
  Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3.Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır.Yapımda çalışan işçiler piramitlerin sırrını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüşlerdir. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Mısır piramitleri Mısırda bulunmaktadırlar. Piramitler firavunlara mezar amacı ile yapılmışlardır. Piramitlerin en ünlüsü Keops piramididir. Keops piramidi kahirede bulunmaktadır Mısır kralı Keops için yapılmıştır. Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığı hala tam olarak öğrenilememiştir. Mısır piramitleri farklı özelliklere sahip yapılardır.

 5. Ziyaretçi
  bu sorunun cevabını hemen gönderirmisiniz

 6. Fatma
  Administrator
  Mısır piramitleri, çoğu eski ve orta krallık döneminde Mısır krallarının (Firavun) mezarları üstüne yapılmış büyük anıtsal yapılardır.

+ Yorum Gönder


mısır piramitleri nerede yapılmıştır,  mısır piramitleri nerede,  mısır piramitleri nerede yapılmış,  mısırdaki piramitler nerede yapılmış,  piramitler nerede yapılmıştır,  mısır piramitleri nerede bulunur