+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Saygı ve Vatanseverlikle ilgili araştırma yazısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Saygı ve Vatanseverlikle ilgili araştırma yazısı
  Ödevim için bana Saygı ve Vatanseverlikle ilgili araştırma yazısı varsa paylaşmanızı istiyorum bide konu uzun olsun. Saygı ve vatanseverliğin önemi konusun da bana bilgi gerekiyor bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Umarım işime yarar bilgiler verirsiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Saygı ve Vatanseverlikle ilgili araştırma yazısı hakkında bilgi

  Bir toplulum toplum yapan değerlerin başında o toplumun geçmişine sahip çıkması, ve o toplumun bir yerlere gelmesini sağlayan toplum ileri gelenlerine ve büyüklerine sahip çıkmasıdır.Türk Tarihinin başlangıcından bu yana bize yol göstermiş olan ve bir yerlere gelmemizi sağlayan büyüklerimizi hatırlamalı onların yapmış olduğu davranışları örnek almalı sözlerini dinlemeliyiz.

  Saygı..

  Saygı, herhangi bir ilişki türü içinde olunan bir kurum, birey ve benzerine, söz konusu varlık veya oluşumun ilgi ve duygularının farkında tutum sergilemek, buna göre uygun bir davranış tarzını, tutumu benimsemektir. Saygı, genellikle, ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak bunlara önyargısız yaklaşmayı içerir. Her ne kadar tersi gibi gözükse de saygı kavramı haklar kavramının varlığından önce gelir ve haklar kavramına dayanmaz.
  Her ne kadar terim genellikle kişiler arası ilişkilerde kullanılır. Buna göre Türk Dil Kurumu'nun saygı sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:

  Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.

  Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.


  Vatanseverlik
  Bir milletin kendi büyüklerine saygı göstermesi de millet olmanın büyük vasıflarından biridir. Büyükler, tarih dersi kitaplarında dile getirilmekle başlayan, anıt ve heykelleri dikilmek, anma günleri yapılmak suretiyle devam eden vefakârlıklarla saygı görür. Daha ilkokul çağındaki çocuk, tarih kitabında okuduğu büyüğü görerek yüreğinde ona karşı yakınlık duyar; bu yakınlıktan doğan sevgi, o büyüğün milletine kadar uzanarak çocukta önce millet sevgisini, sonra o büyüğe benzemek duygusunu, daha sonra da millete hizmet etmek ihtirasını uyandırır. Bu bir sosyal taklit kanunudur.

  Bir çocukta millî duygu böylece alevlendi mi, ülke iyi bir vatandaş kazandı demektir. O çocuk bir büyüğün anıtını gördükçe, onun anma günlerini yaşadıkça büyüklere saygı onda perçinleşir. Büyüklere saygı duymak da bir insanlık vasfıdır. Hayvan veya hayvanlaşmış insanda bu vasıf bulunmaz.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnsanlar vatanlarına gerekli önemi vermezlerse vatansız kalırlar. Vatan kolay kazanılmış bir yer değildir. Vatan uğruna kanların döküldüğü yerdir. Bu nedenle vatanımıza sahip çıkmalıyız bu vatan için canlarını ve mallarını hiçe sayan atalarımıza da gerekli saygıyı göstermeliyiz. İnsanlar bir birlerini sevmek zorunda olmasalar da birbirlerine saygı duymak zorundalar.
+ Yorum Gönder