+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapı
  Tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapısı hakkında yazı paylaşmanızı istiyorum. Umarım bana yardımcı olursunuz. bunun dışında bana tanzimat dönemi hakkında da bilgi verebilir misiniz ayrıca sahip olduğu özellikler hakkında da bilgi verebilir misiniz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapı
  Tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapı nedir

  Tanzimat Edebiyatı, bir kültür ve siyasi hareketin sonucu olarak ortaya çıkmış bir edebi akımdır. 3 Kasım 1839′da Reşit Paşa tarafından ilan edilen ve Gülhane Hattı Hümayunu da denilen yenileşme beratının yürürlüğe konmuş olmasından doğmuştur. Bu olay daha sonraları Tanzimat Fermanı olarak adlandırılacak,gerek siyasi alanda gerek edebi ve gerekse toplumsal hayatta batıya yönelmenin resmi bir belgesi sayılacaktır. Edebiyat Tarihçilerimizde 1839 yılını Tanzimat edebiyatının başlangıcı olarak kabul edeceklerdir.

  19. yy. Osmanlı İmparatorluğu’nda artık gerileme ve çöküş devrinin başladığı dönemdir. Ardı ardına alınan yenilgiler, geniş Osmanlı topraklarında birbiri ardına gelen isyanlar, yönetimi bir arayış içine çekmiş, III. Selim devrinde ilk kez orduda yapılan ıslahat hareketleri ile Avrupa’nın teknik ve kültürel üstünlüğü karşısında imparatorluk yönünü batıya çevirmek zorunda kalmıştır. Gülhane Hattı Hümayunu’nun yürürlüğe konmuş olmasıyla her alanda bir yenileşme hareketi başlamıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tanzimat dönemi edebiyatı bilindiği gibi tam olarak 1839 yılında sonra yani tanzimat fermanının yayınlanmasından sonra ortaya çıkmış olan bir edebiyattır. bu edebiyat ile beraber bilindiği gibi türk edebiyatına pek çok yeni tür girmiştir ki bunlardan biri de gazetedir.
+ Yorum Gönder


tanzimat dönemi edebiyatını etkileyen sosyal yapı