+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda kuran'a göre şeytan kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kuran'a göre şeytan kimdir
  kuran'a göre şeytan kimdir? kısaca anlatırsanız mutlu olurum. Şeytan melek midir nasıl bir varlıktır ve neden cennetten kovulmuştur bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Şeytan konusunda acil bilgiye ihtiyacım var. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kuran'a göre şeytan kimdir

  Şeytan, ateşten yaratılmış, cinler alemine ait bir varlıktır. Ateşten yaratılmış olmayı ileri sürerek Adem’e secde etmekten kaçınmıştır. Böylece Allah’a isyan etmiş ve Allah’ın lanetine uğramıştır. Cezası kıyamet gününe kadar ertelenmiş ve bu zamana kadar doğru olmayan isyancı insanları saptırmak görevini üstlenmiştir. Kur’an’da onun isyanı şu şekilde anlatılmaktadır;

  “Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti. O cinlerden idi, Rabbinin buyruğu dışına çıktı.” (Kehf 50)
  kuran'a göre şeytan kimdir.jpg
  “Allah şeytana buyurdu ki sana emrettiğim vakit seni secde etmekten alıkoyan nedir? İblis; ‘Ben ondan daha hayırlıyım. Çünkü beni ateşten, onu topraktan yarattın.’dedi. Allah ise (cennetten ve meleklerin arasından) ‘oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık çünkü sen aşağılıklardansın’ dedi. Şeytan ‘bana tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver’ dedi. Allah ‘haydi sen mühlet verilenlerdensin’ buyurdu” (Araf 12-15)

  Şeytan ilk günahı Cennette bulunan Hz. Adem ve Havva’ya işletmiştir. Allah, Cennette bulunan Hz. Adem ve Havva’ya bütün nimetleri serbest bırakmış fakat tek bir ağaca yaklaşmamalarını istemiştir. Şeytanın onlara tuzak kurması sonucu onlar o yasak ağacın meyvesinden yemişler ve Allah’a verdikleri sözü tutmamalarının bir cezası olarak Cennetten çıkarılmışlar ve yeryüzüne gönderilmişlerdir. Bundan sonra şeytan kıyamete kadar insanları Allah’ın yolundan ayırmak ve günah işlemelerini sağlamak amacıyla çalışacaktır.

  Şeytan, melek ve cin gibi Kur’an’da varlığı kesin olarak bildirilmiş varlıklardandır. İnsanları kötülüğe çağırmaya gayret eder. Çünkü kibir ve gururundan dolayı Allah’a isyan etmiş ve kıyamete kadar insanları Allah’ın yolundan uzaklaştırmak için bir imtihan aracı olmuştur. Önemli olan, bizlerin kötülüğün sembolü olan şeytanın çağrısına kulak vermemesidir. (Anlatım: Dr. Mustafa Akman)

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Şeytan cinler gibi ateşten yaratılmıştır. Şeytan Hz. Adem yaratıldığında Allah melekleri toplamış ve Hz. Ademe secde etmelerini emretmiş şeytan kibirlenmiş ve kendisinin ateşten yaratıldığını ve topraktan yaratılan bir varlığa secde etmeyeceğini söylemiştir. Bunun üzerine Allah şeytanı cennetten kovmuştur.
+ Yorum Gönder


şeytan kimdir