+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda ankara savaşı nedenleri ve sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ankara savaşı nedenleri ve sonuçları
  ankara savaşı nedenleri ve sonuçları hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Ankara savaşı hangi tarihte yapılmıştır ankara savaşı sonucunda osmanlıda ne gibi değişiklikler olmuştur Ankara savaşının nedenleri nelerdir. bana bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  ankara savaşı nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi

  Zamanın padişahı olan Yıldırım Beyazıt komutasındaki Osmanlı Birlikleriyle Timur komutasında bulunan moğul ordusu arasında 1402 yılında gerçekleşmiş bir savaştır. Ankarada çubuk ovası adı verilen bölgede meydana gelen savaşta Osmanlı ordusu moğullara kaybetmiştir.
  Ankara Savaşının Nedenleri
  ankara savaşı nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi.jpg

  1- İki Türk padişahı karşı karşıya getiren bu savaşın ilk nedeni batıya doğru genişleyen moğulların ileleyebilmeleri için anadoludaki birliği sağlamakta olan Osmanlı devletini yenmesi gerekmekteydi.

  2- Türk dünyasının en büyük devleti olma ünvanı kazanılacaktı. Ayrıca anadolunun hakimiyetini ele almak iki devlet içinde çok önemliydi. Çin seferine çıkmaya hazırlanan moğul lideri timur batıyı emniyete almak istiyordu.

  3- Yıldırım Beyazıt’ın osmanlıya bağladığı Anadolu beylikleri bağımsızlıkları için timurdan yardım istediler. Buna karşılık olarak Timur’a karşı yenilen Karakoyunlu ve Tebriz hükümdarları yeniden Osmanlıya sığındılar.

  3- Sivas, Halep ve Şamı işgal eden Moğullara karşılık Yıldırım Beyazıtta Erzincan ve Kemah’a ordular gönderdi. Sorunların diplomatik yönlerle çözülemeyeceğini gören devletler savaş kararı aldılar.

  Osmanlı Devleti Ankara Savaşında Neden Yenildi

  Osmanlının yenilmesinin en büyük nedeni, zamanın en güçlü devleti olan Moğulları savaş alanında çözmeye çalışmaktadır. Ayrıca moğulların bu savaşta Osmanlıdan sayıca üstü olmasıda göz ardı edilemez. Osmanlı ordusunun sol tarafında bulunan Kara Tatarlar savaş esnasında moğulların tarafına geçmiştir. Ayrıca Osmanlı ordusunu besleyen ırmağın yatağını Timur değiştirmiştir.

  Ankara Savaşının Sonuçları

  Çelebi Mehmet ve Sırp Despoto geri çekildiler fakat Yıldırım Beyazıt alanı terk etmedi. Sayıca çok az olan Yeniçeriler yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar.

  Yenilgi sonrası Sınırlar 1. murat zamanındaki halini aldı. Anadoludaki birlik bozuldu.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ankara savaşı 1402 yılıbda yapılmıştır Moğollar ile osmanlı arasında yapılan savaşta osmanlı ordusu moğol ordusuna yenik düşmüştür. Moğol ordusunun daha güçlü olması osmanlı ordusunun yenik düşmesine neden olmuştur. Osmanlının ankara savaşından sonra toprakları bölünmüştür. Parçalanan topraklarda yeniden imparatorluklar ve beylikler kurulmuştur.
+ Yorum Gönder