+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ailede Dayanışma Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  Ailede Dayanışma Nedir
  Ailede Dayanışma Nedir kısaca anlatır mısınız? Ailede dayanışmanın önemi konusunda bana bilgi verebilir misiniz. Aile içerisinde dayanışma neden önemlidir bana aile içerisinde dayanışmanın önemi konusunda bilgi, gerekiyor bana bu konuda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ailede Dayanışma Nedir hakkında bilgi

  Aile içi dayanışma olmayan bir ailede düzen ve tertip olmaz bütün herkes kafasına göre yaşar ama bir dayanışma varsa o aile çok mutlu ve güçlü olur.
  Ailede Dayanışma Nedir hakkında bilgi.jpg
  Aile, dayanışmanın en güzel örneğinin yaşandığı bir kurum olmalıdır. Yapılan iş bölümüyle aile bireylerinin üzerine düşen görev belirlenir. Fedakârlık ise çoğu kez anne ve babaya düşmektedir. Anne ve babalar büyük emeklerle yetiştirdikleri çocuklarının ileride rahat etmeleri için bir şeyler bağışlama gereği duyarlar. Ancak bazı evlat bencil ve cimri olduğundan anne babanın yaptığı iyiliğe karşılık onların yaşlılık zamanlarında yardım etmeyi akıl edemez. Bu durumda sorumluluğunu yerine getirmediği için nankörlük etmiş olur. Nankör insan Allah’ın sevmediği bir kul olduğu gibi toplumda da her zaman kınanır. Oysa anne ve baba; bir an bile unutulmaması, maddi ve manevi yardımın esirgenmemesi gereken kişilerdir.
  Çocuk; anne – baba hakkı konusunda bilinçlendirildiği zaman bu konuda daha duyarlı davranır. Bu ise dini ve ahlaki eğitimin en güzel biçimde çocuğun belleğine işlenmesiyle sağlanır.
  Yüce Allah, Kur’an–ı Kerim’de anne babaya itaat etmeyi, yardımda bulunmayı, onlara güzel sözle hitap etmeyi emrediyor. Pek çok Hadis–i Şerif de anne babanın hizmete değer varlıklar olduğu bildirilmiş.
  Sonuç olarak çocukların anne babalarıyla her zaman olumlu ilişkiler içinde bulunması gerektiğini söyleyebiliriz. Ailenin çalışmasıyla gelişip büyüyen, eğitim gören evlat zamanı gelince gelirini onlar için harcamaktan asla çekinmemelidir.
  Gerçekten anne babalar yaptıkları iyiliğe karşılık çocuklarından fazla bir şey beklemez. Onların arzusu küçük bir armağanla, sevgi ve saygıyla, tatlı söz, güler yüzle hatırlarının sorulmasıdır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Ailde dayanışma mutlaka olması gereken bir durumdur. Dayanışmanın olmadığı ailelerde aile bütünlüğü sağlanamaz ve böyle aileler parçalanmaya mahkum olur. Kadın veya erkeğin birbirlerine mutlaka destek olması gerekmektedir.
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Aile içerisinde dayanışma çok önemlidir. Ailenin her bireyi üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Ailede her bireye düşen görevler vardır ailede bulunan her birey sorumluluklarını yerine getirmelidir. Aile bütünlüğü dayanışma ile sağlanır taraflardan biri sorumluluklarını yerine getirmediğinde aile ayakta duramaz.

+ Yorum Gönder