+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda istanbul ne zaman kurulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  istanbul ne zaman kurulmuştur
  istanbul ne zaman kurulmuştur ve hakkında kısa bilgi veriniz? İstanbul ne zaman kurulmuş ve ne zamandan beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır bana istanbulun kuruluşu ve kuruluş tarihi konusunda bana bilgi verir misiniz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  istanbul ne zaman kurulmuştur.Hakkında bilgi


  istanbul ne zaman kurulmuştur.jpg

  Yüzyıllarca büyük imparatorluklara devletere başkentlik yapmış bir şehirdir İstanbul. Dünyanın en güzel ve en eski şehirleri arasındadır.İstanbul'un ilk ismi tarih kaynaklarına gmre Byzos veya Licus'tur. 1930 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinde resmi olarak İstanbul ismini almıştır.

  İstanbul'un varolma tarihi 300bin yıldır. Yerleşim tarihi ise 40 bin yıl civarındadır. İstanbul'a ilk yerleşim tarih kaynaklarında Megaralılar tarafından gerçekleşmiştir.

  İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında yer almaktadır. İkitane ayrı kıta üstüne kurulan bir şehirdir. Büyük bir metropoldür. Bulunan boğazla marmara ve karadeniz bölgelerini birbirine bağlar. Köprüsüyle ise asya ve avrupa kıtalarını birleştirir.
  İstanbul Türkiye'nin en gelişmiş şehridir. Avrupanın birinci, dünyanın ise en kalabalık 4. şehridir. Ayrıca 2010 yılında Avrupanın Kültür başkenti olmuştur.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İstanbul çok eski bir geçmişe sahiptir. 3000 milyon yıldır kurulmuş olan şehir yerleşim yeri olarak 40 milyon yıldır kullanılmaktadır. İstanbul konumu nedeni ile çok önemli bir yer olarak görülmüştür. İstanbul en son bizanslıların elindeyken osmanlılar fatih sultan mehmet ordusu tarafından alınmış ve türk topraklarına katılmıştır.
+ Yorum Gönder