+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda peygamberimizin aile büyükleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  peygamberimizin aile büyükleri
  peygamberimizin aile büyükleri hakkında kısaca bilgi verir misin? Peygamberimiz kimin soyundan gelmektedir. Nasıl bir aileye mensuptu bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  peygamberimizin aile büyükleri hakkında bilgi

  peygamberimizin-aile-b-y-kleri.jpg
  Peygamber efendimizin aile büyüklerinin isimleri

  Sevgili Peygamber Efendimizin (S.A.V) 10 amcası bulunduğu, babası ile birlikte 11 erkek kardeş olduğu belirtilir. Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza (r.a) ve Hz. Abbas (r.a) dır.

  Peygamberimizin Aile Büyükleri Kimlerdir

  Peygamberimizin dedelerinden Kusay bin Kilab, Huzaalılardan Kâbe emanetlerini alarak, iyi idaresi ile kendi kabilesini saygın bir konuma getirip, Kâbe etrafında topladı. Bundan dolayı onun kabilesine Kureyş (toplamak, birleştirmek) ismi verildi.

  Hz. Peygamberin dedesinin babası Haşim Mekkeden kışın Yemene, yazın Şama ticaret seferlerini ilk başlatan zattır. Hatta Bizans imparatoru ile anlaşma sağlayarak Kureyş tacirlerinin Bizans topraklarında ticaret vergilerinden muaf tutulmasını da sağlatır.

  Resulullahın dedesi Abdülmuttalib uzun boylu, sarışın idi ve sevimli bir sakal vardı.

  Peygamberin babaannesinin ismi Fatımadır.

  Efendimizin anneannesinin adı Berredir.

  Peygamberimizin dayısı yoktur.

  İbn-i Habib adlı müellif Ümmehatun-Nebi adıyla bize 20 nesil boyunca Resulullahın ninelerini gösteren calib-i dikkat bir çalışma bırakmıştır.

  Ahzap Suresinin 50. ayetinden Hz. Peygamber(a.s.m)in halaları ve teyzelerinin olduğunu anlıyoruz.

  Efendimizin (a.s.m) halaları altı tanedir. İsimleri; Beyzâ, Berra, Atike, Safiyye, Erva, Ümeymedir. Bunlardan Atike, Safiyye, Erva iman etmiştir.

  Hz. Peygamber(a.s.m)in Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. İkisi de onun peygamberliğinden önce vefat etmiştir.

  Rasûl-i Ekrem Efendimizin üçü erkek Kasım, Abdullah, İbrahim dördü kız olmak üzere yedi çocuğu doğmuştur. Bunlar doğuş sırasıyle (Kasım, Zeyneb, Rukayye, Ümmü Külsûm, Fâtıme, Abdullah, İbrahim) isimlerini taşımışlardı. Bu yedi çocuğun altısı Hazreti Hadîceden, yedincisi Mısırlı Hazreti Mâriyeden idi.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz peygamber soyundan gelmektedir. Peygamberimiz Hz. İsmailin soyundan gelmektedir. Peygamberimiz Abdülmuttalibin oğlu abdullahın oğludur. Amcaları ebu bekir, ebu talip, haris, ebu lehep, hamza ve abbastır. Annesinin adı aminedir. Peygamberimizn babaannesinin adı fatımadır.
+ Yorum Gönder


peygamberler isimleri