+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bartın iklimi ve bitki örtüsü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bartın iklimi ve bitki örtüsü nedir
  bartın iklimi ve bitki örtüsü nedir kısaca anlatır mısın? Bartın hangi bölgede yer alır bana bartın ili ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Bartın iklimi ve bitki örtüsü nasıldır bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bartın iklimi ve bitki örtüsü nedir


  bartın iklimi.jpg


  Bartın’da yazları sıcak, kışları serin geçen Ilıman Deniz İklimi (Karadeniz İklimi) hüküm sürmektedir. Denize yakınlığı ve pek yüksek olmayan dağ sıralarının kıyıya paralel oluşu, genellikle kıyı şeridi üzerinde sıcaklık farklarının azalmasına, nemin artmasına ve balkanlardan gelen hava kütlelerinin etkisine neden olmaktadır.

  2011 itibari ile toplam yağış miktarı 848,0 mm’dir. En yüksek sıcaklık 34,7 derece ile Temmuz ayında, en düşük sıcaklık ise -5,5 derece ile Kasım ayında gerçekleşmiştir. Yağışlı gün sayısı 146 gün, Karla kaplı gün sayısı 5, ortalama yıllık bağıl nem 80,6 olarak ölçülmüştür.

  2012 Yılı Haziran ayı itibari ile toplam yağış miktarı 557,1 mm’dir. En yüksek sıcaklık 35,2 derece ile Haziran ayında, en düşük sıcaklık ise -15,6 derece ile Şubat ayında gerçekleşmiştir. Yağışlı gün sayısı 91 gün, Karla kaplı gün sayısı 42, ortalama yıllık bağıl nem 78,9 olarak ölçülmüştür.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bartın karadeniz bölgesinde batı karadeniz bölümünde yer alan küçük şirin bir ildir. Bartın yaz turizmi için çok tercih edilmektedir. Yazları yöre halkı amasrayı tatil yeri olarak tercih etmektedir. Bartında karadeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve yağışlı kışları ise sert ve yağışlı geçer.
+ Yorum Gönder