+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Çorum iklimi ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çorum iklimi ve bitki örtüsü
  Çorum iklimi ve bitki örtüsü hakkında kısaca özetleyebilir misin Çorun hangi bölgede yer alan bir ildir. Çorun iklimi ve bitki örtüsü konusunda bana bilgi verecek bir yazı paylaşırsanız çok mutlu olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çorum iklimi ve bitki örtüsü

  Çorum iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  Çorum, Karadeniz ikliminden İç Anadolu iklimine geçiş yeri üzerinde yer alır. Genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. İlkbaharı kısa, sonbaharı uzun geçen Çorum ilinde en sıcak ayları temmuz-ağustos, en soğuk ayları ocak-şubattır. Kuzeyden güneye doğru gidildikçe iklim sertleşir. En fazla yağış mayıs ayında düşer. Yıllık ortalama nisbî nem oranı % 65’tir. Kar yağışları, genellikle kasım-nisan ayları arasında olur. Genellikle kara iklimi hüküm sürer. Sıcaklık +39,4 ile -25,6°C arasında seyreder. 30 senelik yağış ortalaması 395 milimetredir.

  Tabiî bitki örtüsü açısından çok fakirdir. İç Anadolu ikliminin hüküm sürdüğü Çorum ilinde, iklime paralel olarak step bitki topluluklarına rastlanır. Yüzyıllardır kesilmesi sebebiyle çok küçük bir alan ormanlarla kaplıdır. Boş bulunan orman alanlarında hızlı bir şekilde ağaçlandırma çalışmaları sürdürülmektedir. Çorum ilinin % 9’u ormanlıktır. Tarım yapılmayan arâzi % 2 olmasına rağmen, yazları sıcak ve kurak geçmesi sebebiyle yeşillik bilhassa yaz ve sonbaharda görülmez.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çorum karadeniz bölgesinde yer alan bir ildir. Tarihi bakımdan oldukça zengin olan çorumda karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Karadeniz bölgesinde bulunan çorum bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir.
+ Yorum Gönder