+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda elazığın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  elazığın iklim ve bitki örtüsü
  elazığın iklim ve bitki örtüsü hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Elazığ hangi bölgede yer almaktadır. Elazığ nasıl bir iklime sahiptir mevsimleri nasıl geçirmektedir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Elazığın iklim ve bitki örtüsü nedir

  elaz-n-iklim-ve-bitki-rt-s-nedir.jpg  Kara iklimi hüküm sürer. Karasal iklimin yanı sıra yer yer akdeniz iklimi özelliği taşımaktadır. Bu iklim değişikliği KebanBarajı kurulduktan sonra meydana gelmiştir. Elazığ iklimi, Akdeniz ve karasal iklim arasında bir geçiş özelliği de gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçer. Isı -15°C ile +42°C arasında seyreder. Senelik yağış ortalaması 433 mm’dir. En fazla yağış ilkbahara âittir.

  İl topraklarının % 25’i orman ve fundalık, % 25’i ekili ve dikili arâzi ve % 42’si çayır ve mer’adır. Ekime müsâit olmayan arâzi % 8’dir. Ormanları bakımsızdır. Vâdiler ve akarsu etrâfı bitki örtüsü bakımından zengindir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Elazığ doğu anadolu bölgesinde yer almaktadır. Doğu anadolu bölgesinde yer alan Elazığda kara ilkimi hüküm sürmektedir. Elazığ vadi ve akarsular yönünden zengin olması nedeni ile bitki örtüsü bakımında da zengin olmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder