+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda urfa iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  urfa iklim ve bitki örtüsü
  Şanlıurfa iklim ve bitki örtüsünü anlatabilir misin? Şanlıurfa hangi bölgededir. Şanlıurfada hangi ilkim görülmekte ve hangi bitkiler yetişmektedir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Şanlıurfa ile ilgili bilgi verin lütfen 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Urfa iklim ve bitki örtüsü nedir hakkında bilgi.

  Urfa iklim ve bitki örtüsü nedir hakkında bilgi..jpg  Şanlıurfa ilinde kara iklimi hüküm sürer. Yazlar uzun ve çok sıcak, kışlar çok soğuk geçer. Yaz ile kış, gece ile gündüz arasında ısı farkı fazladır. Nem oranı az olduğundan Türkiye’nin en sıcak ili olmasına rağmen, havalar boğucu değildir. Senelik yağış ortalaması 331 mm ile 473 mm arasında değişir. Senenin 25 günü sıcaklık 0°C’nin altındadır. En yüksek sıcaklık +46,5°C’dir. Senelik ısı farkı 40 derecedir. 2 Ağustos 1957’de Şanlıurfa’da sıcaklık +46,5°C’ye çıkarak, Türkiye’nin sıcaklık rekoru kırılmıştır.

  Bitki örtüsü: Şanlıurfa topraklarının % 60’ı ekili ve dikili alanlardan ve % 38’i çayır ve mer’alardan ibârettir. Ormanlık ve fundalık sahası çok az olup, % 0,6’dır. İl toprakları bozkır görünümündedir. Fakat arâzi lâle, menekşe, papatya, kuzukulağı, semizotu, ebegümeci ve hardal gibi bitkilerle kaplıdır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Şanlurfa Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Şanlıurfa geniş topraklara sahiptir. Şanlıurfada kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Şanlıurfada yazları ise sıcak ve kurak geçer. Şanlıurfa toprakları çok verimli olduğu için çok fazla tahıl üretimi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder