+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda uşağın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  uşağın iklim ve bitki örtüsü
  uşağın iklim ve bitki örtüsü kısa kısa anlatınız. Uşak hangi bölgede yer alan bir ildir. Uşakın nasıl özellikleri vardır bana Uşakın özellikleri konusunda bana acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  uşağın iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi

  İklim
  Ege ve İç Anadolu ikliminin geçit yeri olan Uşak'ta genellikle Ege Bölgesi'nin yumuşak ve İç Anadolu'nun sert hava şartları birarada görülür. İlde Ege'ye göre yazları daha az sıcak ve kurak geçen, kışları ise İç Anadolu'ya göre daha ılık geçen Akdeniz karasal geçiş iklimi egemendir. Ege'den gelen bulutların getirdiği yağışlar il iklimini İç Anadolu ikliminden ayırır.Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve kar yağışlıdır.Yıllık yağış ortalaması 534,4 mm'dir.

  Sıcaklık
  Uşak'ta Akdeniz ikliminin karasallaşmış geçiş tipi iklimi görülmektedir. İç Ege'nin batı kısmında görülen bu iklim Marmara Bölgesi'nin iklim şartlarını andırmaktadır. Yıl boyunca sıcaklık, İç Anadolu iklimine göre yüksek değerlerde seyrederken; Kıyı Ege iklimine göre ise düşük değerlerde seyretmektedir. Uzun yıllar yıllık sıcaklık ortalaması 13 oC'dir. Bu değer Kıyı Ege'de 18,0oC'ye ulaşırken, Kütahya'da 10,5oC'ye inmektedir. Yağış miktarı da ve rejimi açısından yine Akdeniz iklimini andırmakla birlikte özellikleri karasallaşmıştır. Örneğin, yıllık yağış miktarı Kıyı Ege'de 670 mm.'yi bulurken Ege Bölgesi'nin doğu ucunda 400 mm.'ye inmektedir. Uşak meteoroloji istasyonunda ise yağış miktarı 543 mm. civarındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması 13 oC'dir. İlde en soğuk geçen ay Ocak 3 oC'dir, en sıcak geçen ay da Ağustos 24 oC'dir.

  Yağışlar
  Uşak, Akdeniz yağış rejiminin etkili olduğu bir alandadır. Yağışlar en çok kış aylarında görülür. Yaz ayları ise kuraktır.

  Mevsimlere göre yıllık yağış dağılımı
  Kış % 43,6
  İlkbahar % 28,2
  Yaz % 8,8
  Sonbahar % 19,4

  İlde yağışlar ilçelere göre de farklılık gösterir. En çok yağış alan ilçe Banaz, en az yağış alan ilçe ise Eşme'dir.

  Rüzgârlar
  Uşak'ta egemen olan rüzgarlar; günbatısı, gündoğusu ve karayeldir. İl merkezinde ortalama rüzgar hızı saniyede 2,8 metredir. Batı rüzgarları Uşak'ta en hızlı esen rüzgarlardır. Bu rüzgarların hızı saniyede 29,6 metreye kadar yükselir.

  Bitki Örtüsü
  Uşak, Ege ve İç Batı Anadolu Bölgeleri arasında geçit yeri olduğundan bitki örtüsünde de her iki bölgenin özellikleri göze çarpar. Ancak Uşak, Ege Bölgesi'ne göre daha soğuk olduğundan Ege Bölgesi'nin tipik bitki örtüsü olan zeytine pek rastlanmaz. İlde, dağlarda çok sık ormanlara rastlanır. Çok çeşitli ağaç türlerinin olduğu bu ormanlarda yaygın ağaç türleri; meşe, karaçam, kızılçam, dışbudak, ahlat, karaağaç, çınar ve ardıçtır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Uşak ege bölgesinde yer alan bir ildir. Uşak egede bulunmasına rağmen uşakta ege iklimi geçişleri kadar iç anadolu iklimi geçişleri de görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Uşak ta hem ege bitki örtüsü hemde karasal iklim bitki örtüsü görülmektedir.Egede görülen zeytinlikler uşağın soğuk olması nedeni ile burada yetişmemektedir.
+ Yorum Gönder


uşak bitki örtüsü