+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda azerbaycanın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  azerbaycanın iklim ve bitki örtüsü
  Azerbaycanın iklim ve bitki örtüsü nasıldır? ve hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Azerbaycan nasıl bir ülkedir nasıl bir iklime sahiptir bitki örtüsünü oluşturan bitkiler nelerdir bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Azerbaycanın iklim ve bitki örtüsü nedir


  azerbaycan-n-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg
  Azerbaycan'ın, kuzeyindeki Kafkas Dağları'nın rüzgarlarını kesmesi sebebiyle ılık bir iklimi vardır. Ilık iklim güneybatıda Lankeran bölgesine kadar devam eder.

  Azerbaycan'ın doğu ve orta bölümlerinde, subtropikal iklim şartları görülür. Ülkede kurak ve yarı kurak step iklimi görülür. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Ancak gölün havayı yumuşatıcı etkisinden dolayı Hazar kıyıları kışın oldukça ılık, yazın da nispeten serin geçer.

  Yıllık ortalama sıcaklık 14-16 °C dolayındadır. Yağış miktarları; orta ve doğu kesimde 200-250 mm (Baku 200 mm) kadar iken, kuzeybatıda 1000 mm'yi aşar. Yağışlar daha ziyade kış mevsiminde düşer.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ
  Azerbaycan'da farklı iklimlerin görülmesi, bitki örtüsü özelliklerine de yansır. Ülkedeki yüksek sahalar yağışlı olup çoğunlukla iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Kafkas Dağlarında endemizm (sadece o bölgeye ait, yerel) kuvvetlidir. Ülkenin iç kesimlerinde, Kura oluğunda step formasyonu hakimdir. Yağışın 200 mm'nin altına düştüğü kesimlerde step, kurakçıllaşır ve cılızlaşır. Nehir tabanlarında ve Hazar Denizi kıyılarında tuzcul ve bataklık bitkileri yetişir. Azerbaycan topraklarında yer alan dağların hepsinin yamaçları kayın, meşe ve çam ormanları ile kaplıdır. Güneyi ise bozkır görünümündedir.

  Ormanlık bölgelerde Kafkas geyiği, karaca, Avrupa vizonu, kırkeçisi, yabandomuzu, keklik, orman tavuğu, vaşak, ayı, pars gibi hayvanlara çok bol rastlanır. Ayrıca Flamingo, kuğu, pelikan, şahin, balıkçıl gibi çok çeşitli kuş türleri kışlarının ılıman olması sebebiyle Hazar Denizi kıyılarında konaklarlar
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Azerbaycan ılıman bir iklime sahiptir. Kafkas dağları azerbaycanın rüzgarlardan etkilenmesini önlemektedir. Azerbaycanın bazı bölgeleri tamamen bozkırlar kaplarken bazı bölgelerinde ise yarım bozkırlar görülmektedir.
+ Yorum Gönder


Azerbaycan iklimi,  azerbaycan iklimi kısaca,  azerbaycanın iklimi nedir,  azerbaycanın iklimi,  azerbaycan iklimi nedir,  azerbaycan iklimi ve bitki örtüsü