+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda güney amerika'nın iklim ve bitki örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  güney amerika'nın iklim ve bitki örtüsü
  Güney Amerika'nın iklim ve bitki örtüsü nasıldır?Güney Amerika kıtasın da hangi ülkeler bulunmaktadır. Güney Amerika kıtasında görülen bitki örtüsü ve iklim konusunda bilgi verirseniz sevinirim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye


  Güney amerika'nın iklim ve bitki örtüsü hakkında bilgi


  Kuzey Amerika’nın iklimi bölgelere göre değişiklik gösterir. Kanada, eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Yüzölçümü 9,984,670 km² (2.), nüfusu 33.426.600 (2010 yılı 36. sırada) kişidir.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.New Mexico ve Arizona eyaletlerinin kurak çöllerinde değişik iklimler görülür. Büyük Okyanus ve Alaska Akıntısının tesiri ile ABD ve Kanada’nın batı kıyılarında yağışlı ve yazın kurak bir iklim hakimdir. Doğu kıyılarının iklimi de Golf Stream sıcak su akıntısı tarafından ılımanlaştırılır. İç bölgelerin alçak kısımlarında düzensiz bir yağış vardır. Güneyindeki körfezlerle ABD’nin Atlas Okyanusu kıyısındaki bölgeler ise her an yaz kasırgası tehlikesiyle karşı karşıyadır.
  g-ney-amerikan-n-iklim-ve-bitki-rt-s-.jpg
  Bitki bakımından Kuzey Amerika çok zengin bir kıtadır. Grönland, Alaska ve Kanada’da tundralar bulunur. Kuzeybatı kısımların iç bölgelerinde dünyanın en büyük ağacı “Sekonya” yetişir. İğne yapraklı ağaç ormanları Kanada ve Güneydoğu ABD’nin orta kısımlarında çokça görülür. Doğudaki kıyılar ile iç kısımların en belirgin ağaç türleri kışın yapraklarını döken ağaçlardır. Kuzey Amerika’da bulunan çöllerin bitki örtüsü ise kaktüs, çalı gibi bitkilerdir. Kıtanın iç kesimlerinde ve ovaların büyük bölümünde ziraat ile uğraşılır.

  Nüfusu 650 milyon

  Yüzölçümü 42 milyon km2

  En yüksek noktası
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Aconcagua (6960 m)

  En alçak noktasıÖlü Vadi (deniz seviyesinden 90 m aşağı)

  En uzun nehri Mississippi (6780 km Missuri ile beraber)

  En büyük gölü Aconcagua, 6.962,97 m yükseklik ile Güney Amerika'nın en yüksek dağı. Aynı zamanda Asya kıtası dışında bulunan en yüksek dağdır.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Superior

  Ortalama yükseklik 625 m

  İklim ve bitki örtüsünün gösterdiği değişikliğe bağlı olarak çeşitli hayvanlara rastlanır. Batıdaki ormanlarda geyikler, kuzey bölgelerde de kutup ayısı, fok, mors gibi soğuk bölgelerin hayvanları yaşar. Kuzey Amerika’da çok sayıda timsah ve maymun da vardır. Bir zamanlar bilhassa batı ABD’de görülen yaban sığırlarının sayıları son yıllarda azalmaya başlamıştır. Ayrıca balık türleri bol bulunur. Bilhassa som balığı meşhurdur. Dünyanın en büyük ve zehirli yılanları bu kıtada yaşar
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Güney amerika Göller bakımından fakirdir. Güney amerikanın büyük bir kısmını bolivya ovası kaplamaktadır. Güney Amerika kıtasında birden çok iklim türü hüküm sürer ılıman, tropikal, soğuk ve ekvator iklimi hüküm sürmektedir. Amazon bölgesi ile şili bölgesi en çok yağış alan bölgelerdir. Amazon havzasında bitki örtüsü çok gürdür. Patagonya bölgesinde bitki örtüsü ise bozkırlardan oluşmaktadır.
+ Yorum Gönder


güney amerika bitki örtüsü,  güney amerikanın bitki örtüsü,  güney amerika iklimi,  kuzey amerika iklim ve bitki örtüsü,  Guney amerikada bitki ortusu cesitleri,  güney amerika kıtası bitki örtüsü